Krajowa Izba Radców Prawnych: używanie feminatywu w tym zawodzie jest dopuszczalne

Posługiwanie się tytułem „radczyni prawna” jest dopuszczalne, mimo że oficjalnie przedstawiciela tego zawodu określa się formą męską – wynika z przedstawionej opinii Izby.

Publikacja: 07.09.2023 15:39

Krajowa Izba Radców Prawnych: używanie feminatywu w tym zawodzie jest dopuszczalne

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Płynie z niej wniosek, iż „w świetle obowiązujących regulacji prawnych nie budzi wątpliwości okoliczność, że ustawowy tytuł „radca prawny” stanowi jedyne oficjalne określenie osób wykonujących zawód radcy prawnego”.

"Radczyni" jak "aplikantka" 

Jednak dr hab. Sławomir Patyra, autor opinii przygotowanej dla Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, rozstrzygnął kwestię możliwości stosowania feminatywów. Przywołał przy tym powszechnie funkcjonującą formę „aplikantka radcowska”, która stosowana jest bez problemu. Powołał się też na stanowisko Rady Języka Polskiego, która dwukrotnie dopuściła stosowanie żeńskich nazw zawodów i tytułów. Gremium oceniło przy tym, że większość argumentów przeciwko tworzeniu nazw żeńskich jest bezpodstawna i zauważyło, że dążenie do „symetrii systemu rodzajowego ma podstawy społeczne”. Uznało też, że kwestię stosowania feminatywów należy pozostawić samym zainteresowanym.

Czytaj więcej

Adwokat czy adwokatka, czyli o feminatywach w zawodach prawniczych

Takie stanowisko podzielił również autor opinii dla Ośrodka. - W odniesieniu do ochrony prawnej tytułu zawodowego „radca prawny” stosowanie feminatywu w postaci poprawnego językowo zwrotu „radczyni prawna” nie narusza standardu prawnej ochrony tego tytułu, tym bardziej nie narusza godności zawodu radcy prawnego, ani jakichkolwiek innych wartości, związanych z jego wykonywaniem – wskazał dr Patyra.

Dyskusja wokół feminatywów 

Zdaniem Izby takie stanowisko powinno zostać zauważone przy projektowaniu zmian prawnych. - Biorąc pod uwagę społeczne i praktyczne znaczenie tego zagadnienia, samorząd radcowski uwzględnia je w pracach nad nowelizacją ustawy o radcach prawnych, przyjmując, że obie formy – męska i żeńska – powinny znaleźć się w przyszłości w znowelizowanym akcie – wskazała.

Doradczyni podatkowa Agnieszka Wnuk zauważa, że dyskusja publiczna wokół możliwości używania feminatywów przez przedstawicielki zawodów prawniczych toczy się od kilku tygodni. - Prawdopodobnie publikacja opinii przez samorząd radcowski to reakcja na pytanie zadane przez jednego z radców prawnych. Prawo do używania feminatywów moim zdaniem powinno być oczywiste i dla wielu osób jest, ale podejście poszczególnych samorządów nie jest jednolite – ocenia.

Zmiana języka i świadomości 

Agnieszka Wnuk przypomina, że w grudniu ubiegłego roku komisja etyki samorządu radcowskiego wydała stanowisko, w którym wskazała, że forma żeńska, czyli „radczyni prawna” jest potoczna i może być używana tylko w życiu prywatnym. - Podkreślono, że forma „radca prawny” wynika z ustawy, a zatem przy wszystkich działaniach związanych z wykonywaniem zawodu należy posługiwać się wyłącznie formą męską; dotyczy to także informacji zamieszczanych na wizytówkach czy papierze firmowym.

Z drugiej strony, forma „adwokatka” została w pełni dopuszczona w stanowisku samorządu adwokackiego z 2021 r. - mówi ekspertka. - Dlatego chciałam upewnić się, czy w opinii samorządu doradców podatkowych, mogę posługiwać się formą „doradczyni podatkowa” nie tylko w komunikacji medialnej, ale także w sytuacjach formalnych, kiedy np. reprezentuję klienta przed sądem jako pełnomocniczka – wyjaśnia.

Jak dodaje, samorząd do tej sprawy jeszcze się nie odniósł. - Oficjalne zajęcie stanowiska jest bardzo ważne i potrzebne, co widać chociażby w dyskusji toczącej się wokół tego tematu. Dla mnie dowodzi ona jak bardzo głębokie zmiany świadomości są potrzebne, a one mogą się dokonać właśnie m.in. dzięki językowi – wskazuje ekspertka.

Płynie z niej wniosek, iż „w świetle obowiązujących regulacji prawnych nie budzi wątpliwości okoliczność, że ustawowy tytuł „radca prawny” stanowi jedyne oficjalne określenie osób wykonujących zawód radcy prawnego”.

"Radczyni" jak "aplikantka" 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
W sądzie i w urzędzie
Pupil w KROPiK. Nowy obowiązek dla posiadaczy psów i kotów
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Prawo karne
"Frog", najbardziej znany polski pirat drogowy, ścigany listem gończym