Reklama
Rozwiń

Dziekan będzie mógł żądać uwolnienia adwokata

Do Senatu wpłynęła petycja o objęcie członków palestry takimi samymi zasadami, jak przedstawicieli władzy sądowniczej i śledczych.

Publikacja: 09.05.2023 21:00

Dziekan będzie mógł żądać uwolnienia adwokata

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Autor petycji (sam będący adwokatem) zwraca uwagę, że już obecnie obowiązujący art. 7 prawa o adwokaturze przewiduje, że adwokat podczas wykonywania obowiązków zawodowych i w związku z nimi podlega takiej samej ochronie, jak sędzia i prokurator.

Przepis ten nie niesie jednak ze sobą żadnej namacalnej ochrony, stąd postulat jego doprecyzowania. Ma to polegać na przeniesieniu wprost do PoA regulacji z ustawy o ustroju sądów powszechnych i prawa o prokuraturze. Zgodnie z nimi adwokat nie mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności za przestępstwo popełnione w związku i podczas wykonywania czynności zawodowych, bez zgody sądu dyscyplinarnego lub przełożonego dyscyplinarnego (dziekana izby). Nie mógłby też zostać zatrzymany z wyjątkiem ujęcia na gorącym uczynku, ale wówczas należy niezwłocznie powiadomić dziekana, który mógłby nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego. Za wykroczenia (w związku i podczas wykonywania obowiązków) adwokat miałby zaś odpowiadać tylko dyscyplinarnie, z wyjątkiem wykroczeń drogowych – jeśli dobrowolnie przyjąłby mandat.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono