Więcej adwokatów i radców chce do prokuratury

Pensja prokuratora jest coraz atrakcyjniejsza dla przedstawicieli korporacji prawniczych. Startują więc w konkursach na wakaty i je wygrywają.

Aktualizacja: 14.03.2016 18:55 Publikacja: 14.03.2016 17:43

Więcej adwokatów i radców chce do prokuratury

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Do tej pory do prokuratury trafiali pojedynczy przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Jeśli już startowali, to w konkursach na wakat sędziowski. Sytuacja się jednak zmieniła. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku do prokuratury trafiło już 20 adwokatów i radców prawnych. A z zapowiedzi wynika, że będzie ich jeszcze więcej.

– To pierwszy taki duży nabór od lat – dowiedziała się „Rz" w Prokuraturze Generalnej. Powód jest prosty: kryzys na rynku usług prawniczych.

Chętni do ścigania

Tylko przez dwa miesiące 2016 r. do Prokuratury Generalnej wpłynęło łącznie 87 wniosków Krajowej Rady Prokuratury o powołanie na stanowiska prokuratorów prokuratury rejonowej. Wszystkie zostały uwzględnione przez ówczesnego prokuratora generalnego. Wśród 87 nowych prokuratorów znalazło się: 72 kandydatów uprzednio zatrudnionych na stanowisku asesora, pięciu byłych radców prawnych, dziewięciu byłych adwokatów i jeden wcześniej zatrudniony na stanowisku asystenta prokuratora. W kolejnym miesiącu pojawiło się sześć nowych powołań (po trzy z każdej z korporacji).

Lepszy wróbel w garści

– Pewna pensja prokuratora, wcale niemała, jest atrakcyjna dla wielu początkujących adwokatów czy radców, którym trudno rozpocząć działalność na własny rachunek czy potem ją utrzymać – mówi jeden z tych, którzy myślą o zmianie togi.

Dowód? Prokurator zarabia od 7 tys. do 10 tys. zł – w zależności od tego, kiedy rozpoczął pracę. Dostać się do prokuratury z innego zawodu prawniczego nie jest łatwo. W wielu miejscach w Polsce jeszcze trudniej, niż wystartować z własną kancelarią.

– Tak jest np. na Podkarpaciu – przyznaje nam radca rozpoczynający właśnie karierę w Przemyślu. Wyjaśnia również, dlaczego tak się dzieje. – Jest wiele osób po aplikacjach prokuratorskich z egzaminami na piątkę, które nie mają szans na pracę w prokuraturze, a próbują się jakoś odnaleźć w życiu zawodowym. Przechodzą więc często do innych korporacji, nie mając konkurencyjnych opcji. Przejście do zawodu prokuratora z adwokata czy radcy prawnego przynajmniej w tym regionie Polski jest więc w praktyce nierealne – uważa.

Największą popularnością cieszy się praca w Warszawie, Katowicach i Krakowie. Tu pracy w prokuraturze jest więcej, za to trudniej ruszyć z własną kancelarią.

Wymagający rynek

Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, nie jest zdziwiony taką sytuacją.

– Wszystko zależy od cech charakteru. Jeśli ktoś nie radzi sobie na wolnym rynku, na którym losy kancelarii zależą od własnej inicjatywy, przedsiębiorczości, i taki stan trwa kilka lat, to służba prokuratorska może być atrakcyjnym wyjściem z sytuacji – podkreśla prezes Zwara.

Włodzimierz Chróścik, szef warszawskich radców prawnych, także nie jest zdziwiony większym zainteresowaniem radców prawnych posadą prokuratora.

– Sytuacja na rynku nie jest najlepsza. Jest trudno tak samo o etat, jak i zlecenia, a jednak pewna, niemała pensja może być kusząca.

Za dwa miesiące sytuacja na rynku usług prawnych może się okazać jeszcze trudniejsza. Do właśnie rozpoczynającego się egzaminu zawodowego na adwokata i radcę prawnego przystępuje 5,5 tys. młodych prawników. Oni też będą musieli znaleźć dla siebie miejsce. W szeregach śledczych

Kto może zostać prokuratorem

- Osoba z wyższym wykształceniem prawniczym, tytułem magistra, po zdanym egzaminie prokuratorskim.

- Osoba zatrudniona co najmniej rok na stanowisku asesora prokuratorskiego lub sądowego albo która odbyła w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury okres służby przewidziany w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

- Profesorowie i doktorzy habilitowani nauk prawnych, którzy pracowali w polskich szkołach wyższych, w Polskiej Akademii Nauk, w instytutach naukowo-badawczych lub w innych placówkach naukowych.

- Sędziowie, adwokaci, radcowie prawni oraz prezes, wiceprezes, starszy radca i radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, którzy wykonywali ten zawód lub zajmowali takie stanowisko przez co najmniej trzy lata.

Na podstawie art. 14 ustawy o prokuraturze

Do tej pory do prokuratury trafiali pojedynczy przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Jeśli już startowali, to w konkursach na wakat sędziowski. Sytuacja się jednak zmieniła. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku do prokuratury trafiło już 20 adwokatów i radców prawnych. A z zapowiedzi wynika, że będzie ich jeszcze więcej.

– To pierwszy taki duży nabór od lat – dowiedziała się „Rz" w Prokuraturze Generalnej. Powód jest prosty: kryzys na rynku usług prawniczych.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego