Niezależni prokuratorzy chcą wyjaśnień od Ewy Wrzosek

Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia oczekuje od prokurator Ewy Wrzosek zajęcia i przekazania stanowiska w kwestii zarzucanych jej działań.

Publikacja: 02.12.2022 09:51

Prokurator Ewa Wrzosek podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej w Se

Prokurator Ewa Wrzosek podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej w Sejmie w Warszawie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

To reakcja zarządu Stowarzyszenia w związku na doniesienia medialne dotyczące wniesienia do Sądu Najwyższego przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie wniosków o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek – prokuratorowi Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów oraz Małgorzacie M. – prokuratorowi Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie. 

Wnioski zostały złożone w toku śledztwa związanego z ujawnieniem osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych.

W rozmowie z TVN 24 prok. Wrzosek zaprzeczyła zarzutom i podważała treść SMS-ów, które rzekomo miała wysłać. Jej telefon był inwigilowany Pegasusem. „Pegasus daje możliwość manipulowania treściami tam znajdującymi się, nanoszenia nowych danych i usuwania danych, które tam były dostępne” – mówiła Wrzosek w TVN 24.

– Jesteśmy pewni autentyczności tych wpisów, przebadał je biegły na wszelkie sposoby. Są złożone w Sądzie Najwyższym – powiedział "Rzeczpospolitej" prok. Marcin Lorenc, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Czytaj więcej

Prokuratura chce postawić zarzuty Ewie Wrzosek

Do tych doniesień w wydanym stanowisku odniósł się Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, którego członkiem jest prok. Ewa Wrzosek. - Żądamy szybkiego, rzetelnego i obiektywnego przeprowadzenia postępowania, celem wyjaśnienia wszelkich okoliczności sprawy - czytamy.

Stowarzyszenie przypomina, iż jego celem jest "kształtowanie postaw etycznych prokuratorów ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o honor i godność zawodu, ochronę autorytetu prokuratury oraz promowanie praworządności i propagowanie na forum publicznym znaczenia niezależności prokuratora, pozycji silnej i obiektywnej prokuratury w demokratycznym państwie prawnym". - Za niedopuszczalne uznajemy zachowania, które mogłyby stanowić nieuprawnione udostępnianie jakimkolwiek osobom trzecim informacji z toczących się postępowań przygotowawczych - podkreśla zarząd Lex Super Omnia. - Jednocześnie oczekujemy od Pani prokurator, jako członka naszego Stowarzyszenia, zajęcia i przekazania Zarządowi stanowiska w kwestii zarzucanych jej działań - dodaje. 

Czytaj więcej

Prokuratura ujawnia zapisy z telefonu prok. Wrzosek. Chce uchylenia immunitetu

Czytaj więcej

Wojciech Tumidalski: Cień pegasusa, smak owoców z zatrutego drzewa
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego