Uczestnicy spotkania wskazywali na liczne zagrożenia dla praw i wolności człowieka, jakie wiążą się z przyjęciem ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
Przedstawiciele NRA krytycznie ocenili projektowane przepisy, w szczególności możliwość prowadzenia działań o charakterze kontroli operacyjnej wyłącznie w stosunku do cudzoziemców bez uprzedniej zgody sądu, wskazywali na zagrożenia dla tajemnicy komunikowania się i korespondencji, brak gwarancji ochrony tajemnic zawodowych oraz wprowadzenia możliwości oddania tzw. strzału snajperskiego.
- Wprowadzenie tak istotnych ograniczeń dla praw i wolności powinno być poprzedzone przeprowadzeniem konsultacji publicznych - podkreślili podczas spotkania przedstawiciele adwokatur, którzy negatywnie ocenili również tempo prac nad projektem ustawy.
Zgodnie z projektem ustawy o działaniach antyrerrotystycznych, ustawa ma wejść w życie z dniem 1 czerwca, w najbliższym czasie projekt zostanie skierowany do prac w Sejmie.
W konsultacjach, które odbyły się 6 maja, uczestniczyli m.in. przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Krajowego Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych, ISOC Polska, Fundamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Polskiego Forum Migracyjnego, Amnesty International, Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Internet Society Polska i Fundacji Panoptykon.