W czerwcu tego roku NRA przeprowadziła konsultacje środowiskowe projektu nowego regulaminu. Po przeanalizowaniu materiałów z tych konsultacji w projekcie wprowadzono zmiany – w większości redakcyjne, jest też jednak kilka merytorycznych. Zrezygnowano np. z obowiązku przekazywania lokalnej ORA umowy wspólnoty biurowej w ciągu 14 dni od jej zawarcia lub zmiany.

– Każdorazowe przekazywanie okręgowej radzie adwokackiej umów wspólnoty biurowej jest niecelowe – tłumaczy Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA koordynująca prace nad projektem regulaminu. – Powinny być one, owszem, sporządzone, ale okazywane jedynie przy wizytacjach kancelarii adwokackich. Nie jest to bowiem dokument ściśle dotyczący wykonywania zawodu, ale obejmuje przede wszystkim zasady rozliczeń wydatków związanych z jego wykonywaniem we wspólnocie biurowej – zauważa.

Dodano z kolei przepis dopuszczający złożenie oświadczenia, że nie zachodzi potrzeba wyznaczania następcy adwokata, który zakończył wykonywanie zawodu. Jak wskazuje Agnieszka Zemke-Górecka, może to dotyczyć zarówno starszego pokolenia (gdy adwokat zamyka bieżące sprawy przed zakończeniem działalności), jak i młodych adwokatów, którzy przechodzą do innego zawodu, by np. pracować w ramach stosunku pracy.

– Jeśli adwokat wykonuje zawód we wspólnocie biurowej lub kancelarii, gdzie jest kilku adwokatów, to współpracownicy lub wspólnicy dzielą jego sprawy między siebie i wówczas też nie ma potrzeby wyznaczania zastępcy – dodaje wiceprezes NRA. – Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego trzeba uregulować zasady przekazania spraw zastępcy – tłumaczy.

Czytaj więcej

Nie nowy kodeks etyki, ale punktowe zmiany - zjazd adwokatury o reklamie, success fee i umowie o pracę