Minister sprawiedliwości zmienia regulamin urzędowania powszechnych jednostek prokuratury na potrzeby współpracy polskich śledczych z europejskimi. Projekt właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.
Z jednej strony Polska nie uczestniczy we wzmocnionej współpracy ustanawiającej Prokuraturę Europejską. Z drugiej jednak strony jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jest zobowiązana do lojalnej współpracy z Unią w wykonywaniu zadań wynikających z traktatów. Chodzi m.in o ułatwianie wypełniania przez Unię jej zadań oraz powstrzymanie się od podejmowania środków, które mogłyby zagrażać urzeczywistnieniu celów Unii.
Niezbędna jest więc nowelizacja przepisów włączająca PE do kręgu podmiotów uprawnionych do funkcjonowania w transgranicznym obrocie prawnym. Chodzi o umożliwienie polskim prokuraturom i sądom jej wystąpień, jak również występowania przez polskie prokuratury i sądy do PE o zabezpieczenie i przekazanie materiału dowodowego w sprawach objętych jej kompetencją.
Stosowne przepisy zostaną wprowadzone najpierw do kodeksu postępowania karnego, a następnie pojawią się w regulaminie urzędowania powszechnych jednostek prokuratury. Dodany do niego zostanie § 309a wskazujący, że przepisy rozdziału 1: Pomoc prawna, rozdziału 2: Przejęcie i przekazanie ścigania karnego i rozdziału 5: Współpraca w ramach Unii Europejskiej, stosuje się odpowiednio do współpracy z Prokuraturą Europejską.
Polska do tej pory nie przystąpiła do Prokuratury Europejskiej. Podejmując decyzję, polskie władze zgłaszały obawy przed utratą suwerenności. Teraz rząd robi wszystko, by umożliwić nam współdziałanie z tą instytucją. PE nie jest uprawniona do występowania – w postępowaniach karnych w granicach swej kompetencji ale może liczyć na udzielenia jej szeroko rozumianej pomocy prawnej przez polskie organy postępowania karnego.