W środę Premier Beata Szydło i Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wspólnie przedstawili propozycje zmian prawa karnego, które mają podnieść skuteczność walki z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT.
Według nowych rozwiązań, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu podatku VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 1 milion złotych, albo jeżeli sprawca uczynił sobie z takich wyłudzeń stałe źródło dochodów, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Przy procederach przestępczych, gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 5 milionów złotych, sprawcom grozić będzie kara pozbawienia wolności w wymiarze od 5 do 15 lat, a w najcięższych wypadkach nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Propozycje przewidują możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, w szczególności poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających oraz zwrócenia przez niego bezprawnie uzyskanej korzyści majątkowej.
Aby usprawnić postępowania przygotowawcze w sprawach o takie przestępstwa Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na podstawie art. 13 Prawo o prokuraturze wydał Wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku.