Wojciech Tumidalski: Mecenas poluje na klienta

To nie Ameryka. W zawodach prawniczych nie ma miejsca dla ludzi współpracujących z firmami odszkodowawczymi, które stosują kontrowersyjne metody pozyskiwania klientów wśród pacjentów szpitala czy wręcz na miejscu wypadku drogowego.

Publikacja: 03.11.2021 19:50

Wojciech Tumidalski: Mecenas poluje na klienta

Foto: Adobe Stock

Jeśli ktoś zawodowo zajmuje się opisywaniem świata prawa, nie ma szans, by ominęły go wiadomości typu: klienci banku X i naszej kancelarii wygrali właśnie sprawę o kredyt frankowy. Albo: zapadł wyrok sądu i odzyskaliśmy dla naszych klientów X tysięcy złotych prowizji. A wszystko po to, by złowić nowych klientów i zaprezentować swą kancelarię jako skuteczną w prowadzeniu sporów z bankami.

I wszystko byłoby w porządku, gdyby w ten sposób swoje usługi oferowały jakieś firmy finansowe, handlowcy, stolarze, mechanicy czy lutnicy. Ale już nie wszyscy prawnicy. Ci bez tytułu zawodowego adwokata czy radcy prawnego robią, co chcą – i trudno się dziwić przedstawicielom tych korporacji, że chcieliby zastrzec nazwę „kancelaria prawna" do użytku tylko przez nich. Dobrze by było, gdyby jednocześnie lepiej przyłożyli się do pilnowania zasad wykonywania zawodu, np. tego, czy mecenas współpracuje z kancelariami odszkodowawczymi, których metody docierania do potencjalnych klientów, łowionych na szpitalnych łóżkach czy wręcz miejscu wypadku drogowego, pozostawiają wiele do życzenia. Być może ktoś się naoglądał zbyt wiele amerykańskich filmów. W naszej rzeczywistości takie nieetyczne praktyki nie mogą znaleźć uznania w palestrze czy wśród radców prawnych. I piony dyscyplinarne tych korporacji mają tu wiele do zrobienia. Rzecznik dyscyplinarny radców prawnych otrzymał właśnie liczne zgłoszenia od obywateli. Szlachectwo bowiem zobowiązuje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama