NRA przypomina o obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej

O obowiązku adwokata do zachowania tajemnicy ustanowionej w interesie klienta przypomina Naczelna Rada Adwokacka w najnowszej uchwale. NRA zaapelowała też do organów państwa o zapewnienie samorządowi adwokackiemu udziału w przesłuchaniu adwokata.

Aktualizacja: 15.06.2018 13:40 Publikacja: 15.06.2018 12:37

NRA przypomina o obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej

Foto: 123RF

Uchwała z 9 czerwca została przyjęta w odpowiedzi na projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej.

Naczelna Rada Adwokacka przypomina, że obowiązkiem każdego adwokata jest zachowanie w poufności wszelkich informacji i danych, jakie otrzymał, uzyskał lub jakie klient ujawnił w związku z powierzeniem sprawy. To jego bezwzględny i nieograniczony w czasie obowiązek etyczny i prawny.

NRA podkreśla także, że tajemnica adwokacka została ustanowiona w interesie osoby poszukującej pomocy prawnej, jest gwarancją rzetelnego procesu, prawa do obrony oraz prawa do prywatności. Prawa te są chronione Konstytucją i normami prawa międzynarodowego.

Naczelna Rada Adwokacka podkreśla, że istnienie tajemnicy adwokackiej opiera się na zaufaniu między adwokatem a jego klientem, zaufanie zaś jest naruszane możliwością zwolnienia z tajemnicy adwokackiej.

Na koniec NRA apeluje do organów państwa o zapewnienie organom samorządu adwokackiego możliwości wzięcia udziału w przesłuchaniu adwokata w każdym postępowaniu.

Poinformowanie prokuratury o nieprawidłowościach w firmie byłego klienta jest zachowaniem wysoce nagannym i godzi w istotę Adwokatury - orzekł Sąd Najwyższy, utrzymując karę zawieszenia obwinionego w mocy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem