Adwokaci w obronie tajemnicy zawodowej

W demokratycznych systemach prawnych uchylanie tajemnicy zawodowej jest wyłączną kompetencją niezawisłego sądu, a nie prokuratora - przypomina Prezydium NRA w najnowszej uchwale. Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku przypomina, że w cywilizowanym systemie prawa tajemnica obrończa nie może podlegać żadnym ograniczeniom.

Publikacja: 03.10.2018 11:26

Adwokaci w obronie tajemnicy zawodowej

Foto: Fotolia.com

dgk

W podjętej wczoraj uchwale Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej negatywnie oceniło planowane zmiany w zasadach ochrony tajemnicy zawodowej (m.in. adwokackiej, dziennikarskiej, lekarskiej, radcy prawnego) zawarte w projekcie zmian kodeksu postępowania karnego. Nowe przepisy mają upoważniać prokuratora do uchylenia tej tajemnicy.

Doniesienia na temat prac nad zmianami zasad uchylania tajemnicy zawodowej potwierdził w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Mówił, że podjęto je z inicjatywy prokuratorów, którzy chcą skutecznych narzędzi do zdobywania dowodów w sprawach o najcięższe przestępstwa. Zapewniał także, że ograniczenia tajemnicy w żaden sposób nie dotkną dziennikarzy.

- W demokratycznych systemach prawnych uchylanie tajemnicy zawodowej jest wyłączną kompetencją niezawisłego sądu, a nie prokuratora. Tego typu zmiany godzą w podstawowe prawa obywateli, w tym konstytucyjnie gwarantowane prawo do prywatności i prawo do sądu. Tajemnica zawodowa chroni bowiem jednostkę korzystającą z pomocy osoby wykonującej zawód zaufania publicznego - zauważa Prezydium  NRA.

Zaznacza, że tajemnica zawodowa nie jest żadnym przywilejem grup zawodowych.

- Prace legislacyjne w tym zakresie należy uznać za działania zmierzające do eliminacji gwarancji procesowych, co musi spotykać się ze zdecydowanym sprzeciwem - twierdzi NRA.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało  o zaniechanie prac legislacyjnych , gdyż godzą one w dobrze pojęty interes publiczny i prawa jednostki.

Stanowczy protest przeciwko planom wyposażenia prokuratora w uprawnienia do zwolnienia adwokata z tajemnicy obrończej wyraziła też Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku.

- Tajemnica obrończa należy do tego rodzaju praw obywatelskich, które w systemie prawa cywilizowanego państwa nie powinno podlegać żadnym ograniczeniom. Przekazanie uprawnienia do zwolnienia z tego obowiązku organowi pozostającemu w strukturze hierarchicznego podporządkowania, niewyposażonego w przymiot niezależności i niezawisłości prowadzi do możliwości wykorzystywania tego uprawnienia w sposób nieuzasadniony, nieumiarkowany i polityczny - czytamy w uchwale z 27 września.

Czytaj też:

Sekrety klientów kancelarii zagrożone

Radcy prawni apelują ws. zwolnienia z tajemnicy zawodowej

Dziś w siedzibie Krajowej Izby Radców Prawnych odbędzie się debata na temat zmian w tajemnicy zawodowej.  Zapraszamy do obejrzenia transmisji na stronie rp.pl o godz. 14:00.  https://bit.ly/2NZiC4Y

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo