We środę liderzy trzech samorządów zawodowych zaapelowali do posłów o nieuchwalanie przepisów zobowiązujących adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych do ujawniania schematów biznesowych, które mogą prowadzić do unikania opodatkowania. Zarzucają rządowemu projektowi, że narusza ich tajemnicę zawodową.

Czytaj także: Doradcy podatkowi: konieczność ujawniania optymalizacji podatkowych a tajemnica zawodowa

„Obowiązek przekazywania organom podatkowym schematów podatkowych przez radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych umożliwia identyfikację klienta nawet bez podawania jego danych personalnych" – czytamy w liście. Jego sygnatariusze zauważają, że tajemnica zawodowa nie służy ochronie interesów przestępców, ale ochronie najbardziej podstawowych praw jednostki w zderzeniu z państwem.

List podpisali: prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela oraz przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Adam Mariański.

Równocześnie sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaczęła prace nad obszernym projektem zmian w podatkach dochodowych i ordynacji podatkowej, wprowadzających obowiązek ujawniania schematów podatkowych. Przedstawiciel samorządu doradców podatkowych Andrzej Ladziński apelował do posłów, by część dotyczącą tegoż raportowania wyłączyć z projektu i rozpatrywać osobno. – Przepisy o podatkach dochodowych powinny być ogłoszone do 30 listopada, więc rzeczywiście trzeba się z nimi spieszyć, ale w przypadku raportowania nie ma takiej presji czasowej, więc można o nich spokojnie podyskutować – mówił Ladziński. Z podobnym apelem wystąpili przedstawiciele m. in. samorządu notariuszy oraz konfederacji Lewiatan.

Komisja nie przychyliła się do tej prośby. Obecny na obradach wiceminister finansów Filip Świtała zaznaczył, że przepisy o obowiązkowym raportowaniu schematów biznesowych wynikają z unijnej dyrektywy o zwalczaniu unikania opodatkowania (tzw. ATAD). – Musimy ją wdrożyć do 1 stycznia 2019 roku – powiedział Świtała. Przyznał też, że przepisy o ujawnianiu schematów są obszerne i dlatego MF ma wydać oficjalne objaśnienia, które mają pomóc we właściwym stosowaniu tych regulacji.