Nowe zagrożenia i globalnie występujące patologie mobilizują władzę wykonawczą do poszerzania zakresu swoich uprawnień. Niezauważenie, zawsze w imię poprawy bezpieczeństwa i ochrony wartości moralnych, likwidowane są instytucje demokratycznego państwa prawa wypracowane po drugiej wojnie światowej. Często podawana jest w wątpliwość istota społeczeństwa obywatelskiego i jego samorządności. Dlatego kolejny ruch, zanim zmiany staną się nieodwracalne, musi należeć do instytucji chroniących prawa obywateli.
[srodtytul]Ważne pytania[/srodtytul]
Środowisko adwokackie chętnie deklaruje potrzebę budowania silnej adwokatury. Z czego wynika siła adwokatury? Z powszechności, czyli liczebności członków, i z zaufania społecznego, które jest nie tylko funkcją sposobu wykonywania tego zawodu. Zaufanie społeczne stanowi zasadniczy element na liście aktywów adwokatury. Budując je, nie można się ograniczać do zasad etyki zawodowej i do wymuszania ich przestrzegania. Jest to jeden z wielu obowiązków adwokatów i jedna tylko z wielu funkcji adwokatury.
Gdyby państwa i ich systemy gospodarcze i polityczne nie podlegały ciągłym zmianom, a w związku z tym gdyby poziom potrzeb społecznych pozostawał niezmienny, można by było założyć, że raz ustalony ustrój adwokatury i raz uchwalone zasady etyki oraz metoda ich wymuszania wystarczą. Rzeczywistość jest jednak inna i ci, którzy tego nie widzą lub nie chcą widzieć, pozostaną poza jej nawiasem, wykluczając się z życia społecznego, gospodarczego i politycznego.
Skonstruowanie nowej adwokatury wymaga pogłębionych analiz i rzeczowej dyskusji między wieloma środowiskami, przede wszystkim pozaprawnymi, które muszą zaakceptować nową strukturę. Trzeba wspólnie ustalić listę różnorodnych potrzeb społecznych, które adwokatura ma spełnić, a także określić sposób ich zadowalającego spełnienia. Jakie są potrzeby społeczne w zakresie zastępstwa procesowego z urzędu? Jak organizować pomoc prawną dla ubogich? Jak rozwiązać problem finansowania tej działalności? Właściwe analizy są też konieczne w celu przygotowania i organizacji odpowiednich szkoleń. Należy rozwiązać kwestię obowiązkowych ubezpieczeń zawodowych, których koszty są zależne od charakteru prowadzonej działalności.