W pierwszym półroczu do prokuratur wpłynęło 39 tys. 326 spraw o charakterze cywilnym. To o prawie półtora tysiąca więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku (wzrost o 3,9 proc.). Są to najczęściej sprawy, w których prokurator występuje z powództwem o naprawienie szkody w mieniu, o zasądzenie lub podwyższenie alimentów, o zaprzeczenie ojcostwa czy o ubezwłasnowolnienie. Stosunkowo często śledczy występują też do sądów o wszczęcie postępowań wobec osób nadużywających alkoholu.
106 prokuratorów
z apelacji i okręgów prowadzi sprawy cywilne i administracyjne
W pierwszym półroczu tego roku do prokuratur wpłynęło też o 3725 więcej spraw administracyjnych w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r. (w sumie było to 24 tys. 148 spraw). To wzrost aż o 18 proc. Najczęściej prokuratorzy zajmowali się roszczeniami pracowników ze stosunku pracy lub dotyczących ubezpieczenia społecznego.
– W związku ze zwiększeniem wpływu do prokuratur spraw o charakterze cywilnym i administracyjnym prokurator generalny wystąpił do prokuratorów apelacyjnych o zwiększenie liczby prokuratorów zajmujących się tą problematyką. Andrzej Seremet chce także, by mieli oni możliwość stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych – wyjaśnia Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej.