Rola adwokatury w tworzeniu prawa jest nie tylko jej obowiązkiem ustawowym, ale przede wszystkim aktywnością oczekiwaną ze strony innych środowisk prawniczych - powiedziała dr hab. prof. nadzw. Wiesława Miemiec otwierając 2 grudnia 2011 r. konferencję „Adwokatura jako uczestnik procesu legislacyjnego" poświęconą roli adwokatury w procesie legislacyjnym.
- Zadaniem adwokatury jest nie tylko świadczenie bieżącej pomocy prawnej w ramach zawieranych przez adwokatów umów, lecz także współdziałanie w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz kształtowanie i stosowanie prawa - podkreślił adwokat Andrzej Malicki, dziekan ORA we Wrocławiu. - Kształtowanie prawa jest zadaniem ustawowym samorządu adwokackiego, a nie tylko ambicją środowiska adwokackiego, które – de facto w pracach komisji ustawodawczych jest marginalizowane - dodał.
- W składach tych komisji w większości zasiadają przedstawiciele środowiska sędziowskiego i akademickiego, co może mieć wpływ na brak jednolitego spojrzenia na zagadnienia legislacji, gdyż często sprowadzane jest do interesów zawodowych pod pozorem realizacji interesu społecznego - stwierdził dziekan ORA we Wrocławiu.
Jednak jak podkreślił prezes NRA Andrzej Zwara adwokatura aktywnie uczestniczy w przedstawianiu własnych projektów prawnych, przykładem jest opracowanie projektów nowelizacji kpk, w których zaproponowała zwiększenie kontradyktoryjności stron i co za tym idzie eliminację zachowań sądu działającego często z urzędu na korzyść rzecznika oskarżenia.
Prezes SA we Wrocławiu Andrzej Niedużak zauważył, iż bardzo ważne jest poznawanie wzajemnych stanowisk w dziedzinie stosowania prawa i jego zmian prezentowanych przez środowiska sędziowskie, akademickie i adwokackie.