Pod koniec ubiegłego roku w Prokuraturze Generalnej powołany został zespół, którego zadaniem jest opracowanie założeń nowej ustawy o prokuraturze. W jego skład wchodzą naukowcy i przedstawiciele śledczych.
Przed rozpoczęciem prac zespołu przeprowadzona została ankieta, którą skierowano do wszystkich prokuratorów w kraju. Na pytania odpowiedziało ponad 4,4 tys. prokuratorów wszystkich szczebli i pionów prokuratury, czyli ponad dwie trzecie śledczych w kraju. Spośród nich 3 tys. 105 opowiedziało się za podjęciem prac nad nową ustawą. Natomiast zaledwie 218 prokuratorów uznało, że obecne regulacje są wystarczające.
Analizując wyniki ankiety można stworzyć sobie obraz, jak sami śledczy widzieliby nowe uregulowania prawne, określające ustrój prokuratury.
Polscy śledczy najbardziej zgodni byli w twierdzeniu, że dotychczasowe rozwiązania w zakresie niezależności prokuratury i prokuratorów są niewystarczające. Ankietowani wskazywali potrzebę konstytucjonalizacji prokuratury i postulowali zwiększenie samodzielności budżetowej.
Prokuratorzy opowiedzieli się za wprowadzeniem do projektowanej ustawy zakazu przynależności do partii politycznej, związku zawodowego oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Taki zapis w dotychczasowym stanie prawnym dotyczy tylko sędziów.