Procedura konkursowa trwa kilka miesięcy (średnio około pół roku od ogłoszenia obwieszczenia o wolnych miejscach do rozstrzygnięcia – w zależności od liczby chętnych na wakat). Tymczasem 28 marca zaczyna obowiązywać nowela do ustawy o ustroju sądów powszechnych (DzU z 2011 r. nr 203, poz. 1192), w tym też prokuratury. Nie przewiduje ona przepisów przejściowych. Czy konkursy, które zostaną przepołowione datą wejścia w życie, trzeba będzie zaczynać od nowa? Wątpliwości rozwiewa Krajowa Rada Prokuratury.
Zależy od daty
Jak wyjaśnia „Rz" przewodniczący KRP prokurator Edward Zalewski, od 28 marca niezależnie od daty obwieszczenia o wolnych stanowiskach powoływanie na nie odbywać się będzie na podstawie nowych przepisów.
– W sprawach, w których kandydaturę zgłoszono do 27 marca, od dnia wejścia w życie noweli postępowanie konkursowe w odniesieniu do danego kandydata powinno się kontynuować na podstawie nowych przepisów – przesądziła KRP. Tak więc w zależności od daty podejmowania konkretnych czynności, np. opiniowania czy przeprowadzania wywiadu, stosowane będą przepisy obowiązujące w dacie czynności. Takie oficjalne stanowisko KRP zostało przesłane do wszystkich prokuratorów apelacyjnych – mówi prokurator Zalewski.
Nowy przyjaźniejszy
Nowy (czyli ten obowiązujący po 28 marca) konkurs ma być przyjaźniejszy dla kandydatów do awansu.
– Ocenę przeprowadzą wizytatorzy. Zawiera ona precyzyjne określenia, a najważniejsze jest to, że od oceny kwalifikacji niezadowolony kandydat może się odwołać – wymienia zalety Edward Zalewski.