Związek wzywa wszystkich prokuratorów powszechnych, wojskowych jednostek organizacyjnych oraz Instytutu Pamięci Narodowej (tych na urzędzie i w stanie spoczynku) do wystąpienia z powództwem o bezprawne zamrożenie wynagrodzeń w 2012 r.

Protest ma się odbyć niezależnie od zainicjowanych przed Trybunałem Konstytucyjnym przez związek i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego postępowań o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy okołobudżetowej. Prokuratorscy związkowcy wzywają trzy stowarzyszenia prokuratorskie do czynnego poparcia akcji. Proszą też pracodawców – prokuratorów apelacyjnych i prokuratorów okręgowych o niewnoszenie sprzeciwów od korzystnych rozstrzygnięć w wyniku złożonych pozwów.

Związek rekomenduje kierowanie pozwów do 31 maja 2012 r. za pierwsze cztery miesiące 2012 r.

Sędziowie ruszyli z pozwami w lutym tego roku. Za pozew nic nie płacą, bo występują z roszczeniem pracowniczym, a za jego rozpatrzenie – zgodnie z przepisami – nie trzeba pokrywać kosztów. Domagają się średnio ok. 300 zł więcej za każdy miesiąc przepracowany w 2012 r. Właśnie tyle otrzymywaliby, gdyby nie ustawa okołobudżetowa. To ona zamroziła waloryzację wynagrodzeń dla budżetówki, w tym dla sędziów i prokuratorów.

W całym kraju do sądów pracy trafiło już ponad tysiąc sędziowskich pozwów. W kilkunastu sprawach udało im się wygrać, i to prawomocnie.