Projektem założeń do nowelizacji ustawy o prokuraturze zajmie się dziś Komitet Społeczny Rady Ministrów. Za dwa tygodnie ma trafić na posiedzenie rządu. Ostateczny projekt zmian do ustawy ma być gotowy we wrześniu.
– Zwiększamy w nim kompetencje prokuratora generalnego i umożliwiamy opinii publicznej dostęp do informacji o działaniach prokuratury – zapowiada Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.
Zmiany są konieczne z dwóch powodów. Po pierwsze, by załatać dziury, jakie powstały po rozdziale funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Po drugie, by prokurator i prokuratura byli odpowiedzialni za swoje działania.
– W noweli doprecyzujemy, jakie narzędzia mogą być stosowane przez prokuratorów nadrzędnych w stosunku do podwładnych – zapowiada Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości, który projekt przygotowywał. Chodzi o wytyczne, zarządzenia i polecenia.
Te ostatnie dotyczyć mają np. określenia terminu czynności lub decyzji o ich podjęciu. Każde polecenie, jakie się pojawi w stosunku do podwładnego, musi mieć formę pisemną (lub zostać podane ustnie, ale odnotowane) i zostać ujawnione w aktach. MS chce też poddać kontroli parlamentu funkcjonowanie prokuratury. Jak sobie to wyobraża?