Spółka z o.o. chciała kupić grunt. Razem ze sprzedającym jej przedstawiciel zjawił się u notariusza. Notariusz przygotował projekt aktu, następnie go odczytał, a obie strony akt podpisały. Wtedy notariusz odmówił złożenia swojego podpisu.
Spółka wniosła zażalenie do Sądu Okręgowego w Krakowie, twierdząc, że zgodnie z prawem o notariacie, notariusz ma prawo odmówić podpisania aktu notarialnego tylko, gdy czynność jest bezprawna, w tym zaś wypadku nie mogło być o tym mowy.
Sąd oddalił jednak zażalenie, powołując się jedynie na zasadę unitus actus, czyli jedności czasowej zawarcia aktu.
Spółka odwołała się do drugiej instancji. Okazało się jednak, że przepisy nie przewidują tego rodzaju odwołania i sąd odmówił jego rozpoznania. Postanowiła więc wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Według niej art. 83 § 1 ustawy – Prawo o notariacie jest niekonstytucyjny w takim zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości zaskarżenia orzeczenia sądu okręgowego wydanego na skutek zażalenia na odmowę dokonania czynności notarialnej. Konkretnie uregulowanie to narusza konstytucyjną zasadę prawa do sądu, a także prawo do zaskarżania orzeczeń wydanych w pierwszej instancji i do dwuinstancyjności postępowania.