Adwokaci zlecili badanie opinii sędziów w sprawie poszerzenia uprawnień karnych radców prawnych. TNS Polska przebadał grupę sędziów karnych z Katowic. Ankieterzy pytali o danie radcom prawa do występowania w roli obrońców. Przewiduje to rządowy projekt zmian procedury karnej, który właśnie wpłynął do Sejmu.
Aż 76 proc. badanych sędziów uważa, że nie ma potrzeby rozszerzania uprawnień radców o możliwość występowania w charakterze obrońcy w sprawach karnych. 14 proc. ocenia, że jest taka potrzeba, 10 proc. nie ma zdania.
Rękojmia obrończa
Ankieterzy zadali też pytanie: „Czy dotychczasowe doświadczenia zawodowe oraz zakres szkolenia pozwalają na stwierdzenie, że radcy prawni dają rękojmię realizacji konstytucyjnego prawa do obrony?". 56 proc. badanych uznało, że nie, 17 proc. – że tak, 27 proc. nie miało zdania.
– Sam jestem przeciwny daniu uprawnień obrończych radcom, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak tę kwestię oceniają sędziowie – mówi „Rz" Roman Kusz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.
Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia uważa, że te wyniki są miarodajne dla środowiska sędziowskiego.