Adwokat walczy ?o zwolnienie z urzędówek

Nie ma roszczenia pozwalającego na staranie się o przerwę w świadczeniu pomocy prawnej z urzędu – wskazał sąd administracyjny.

Publikacja: 18.12.2012 08:24

WSA podzielił stanowisko ministra, że obecnie obowiązujący system pomocy nie przewiduje generalnego

WSA podzielił stanowisko ministra, że obecnie obowiązujący system pomocy nie przewiduje generalnego „roszczenia" o zwolnienie od jej świadczenia zarówno dla adwokatów, jak i radców prawnych.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Opolski adwokat Tomasz Kreis zamierza wyjechać za granicę. Nie chce jednak rezygnować ze współpracy z częścią swoich klientów i planuje udzielać im porad czy analizować umowy przez Internet.

– Nie miałbym jednak możliwości prowadzenia spraw sądowych. Dlatego też staram się o zwolnienie z obowiązku świadczenia pomocy prawnej z urzędu – tłumaczy.

Sytuacje nadzwyczajne

Przekonuje, że podczas wyznaczania pełnomocnika z urzędu należy mieć na uwadze jego aktualną sytuację, zwłaszcza dotyczącą zdrowia jego i jego najbliższych. – Tych problemów nie rozwiązuje możliwość zwolnienia w konkretnej sprawie – mówi mec. Kreis.

Zwrócił się więc do ministra sprawiedliwości o zwolnienie go z obowiązku świadczenia pomocy prawnej przez pięć lat. Ten jednak odmówił wszczęcia postępowania. Adwokat zaskarżył to postanowienie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 1868/12). Sąd 13 grudnia oddalił skargę.

– WSA podzielił stanowisko ministra, że obecnie obowiązujący system pomocy nie przewiduje generalnego „roszczenia" o zwolnienie od jej świadczenia zarówno dla adwokatów, jak i radców prawnych – wskazuje sędzia Marcin Ozimek z Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w MS. – Dlatego też postępowanie administracyjne odnośnie do żądania skarżącego nie mogło zostać wszczęte – wyjaśnia. Na rozprawie pełnomocnik Tomasza Kreisa adwokat Łukasz Waluch przekonywał, że wykładnia przepisów dotyczących zwolnienia z obowiązku świadczenia pomocy prawnej nie może się opierać jedynie na literalnym brzmieniu. Należałoby uwzględnić także wykładnię funkcjonalną i systemową, które pozwalałyby na czasowe zwolnienie adwokata od świadczenia pomocy prawnej, np. przez okres choroby jego lub członka jego rodziny.

Niechciane sprawy

Mec. Kreis zapowiada odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Kwestie zwolnienia z obowiązku świadczenia pomocy prawnej z urzędu nie są dziś uregulowane, a sytuacje życiowe bywają różne – mówi. – Jestem właściwie ubezwłasnowolniony, bo nie mam możliwości znalezienia zastępstwa do wszystkich moich spraw z urzędu. Kto napisze za mnie skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, za którą dostanie np. 100 zł wynagrodzenia? – pyta.

Możliwości czasowego zwolnienia z urzędówek nie widzi Monika Strus-Wołos, członek prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. – Figurowanie na liście adwokatów to nie tylko prawa, ale i obowiązki – mówi. – Stawki adwokackie są niskie, dlatego sprawy z urzędu są niedogodnością dla wielu adwokatów. Ale gdyby stworzyć furtkę, to być może ktoś inny chciałby np. zwolnić się z zasad etyki czy terminowego pojawiania się w sądzie – uważa.

Opolski adwokat Tomasz Kreis zamierza wyjechać za granicę. Nie chce jednak rezygnować ze współpracy z częścią swoich klientów i planuje udzielać im porad czy analizować umowy przez Internet.

– Nie miałbym jednak możliwości prowadzenia spraw sądowych. Dlatego też staram się o zwolnienie z obowiązku świadczenia pomocy prawnej z urzędu – tłumaczy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo