Eurojust jest podmiotem wspierającym współpracę organów wymiaru sprawiedliwości. Organ ten ustanowiono w 2002 r. w celu zintensyfikowania walki z poważną przestępczością.
Aktywne wykorzystywanie przez prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze możliwości jakie stwarza Eurojust i krajowy system koordynacyjny Eurojustu, ma przyczynić się do ułatwienia wzajemnej współpracy prawnej w postępowaniach przygotowawczych o charakterze transgranicznym, gdzie zachodzi potrzeba szybkiej wymiany informacji i czynienia bieżących ustaleń z organami sądowymi innych państw, przyspieszenia realizacji wniosków o pomoc prawną, czy utworzenia wspólnego zespołu śledczego.
Utworzenie krajowego systemu koordynacyjnego Eurojustu nie ogranicza możliwości bezpośredniego kontaktowania się przez prokuratorów apelacyjnych i okręgowych z Eurojustem.
Kompetencje Eurojustu obejmują te rodzaje przestępczości i te przestępstwa, co do których Europol jest uprawniony do działania, tj. przestępstwa popełnione lub zaplanowane w ramach działalności terrorystycznej przeciwko życiu, zdrowiu i wolności osobistej lub własności, nielegalny handel narkotykami, pranie pieniędzy, nielegalny handel substancjami nuklearnymi i radioaktywnymi, handel ludźmi i inne poważne przestępstwa międzynarodowe.
W swojej działalności, dla realizacji nałożonych zadań, Eurojust utrzymuje ścisłe kontakty z Europejską Siecią Sądownicza (EJN), Europolem, Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Oszustw Finansowych (OLAF) oraz sędziami łącznikowymi.