Proponowana modyfikacja procesu karnego zmierza do nadania uprawnień obrońcy w postępowaniu karnym radcom prawnym. Funkcję zarezerwowaną obecnie tylko adwokatów mogliby wykonywać również radcowie nie pracujący na etacie.
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Maciej Bobrowicz w liście do Przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach oraz Przewodniczącego Podkomisji Stałej ds. nowelizacji prawa karnego zarzuca adwokaturze działania monopolistyczne. Naczelna Rada Adwokacka chce natomiast powołania specjalnej, niezależnej grupy eksperckiej, która miałaby zbadać zgodność proponowanej nowelizacji z ustawą prawo o adwokaturze (DzU 1982, nr 16, poz. 124 z późn. zm.).
KRRP
Z informacji zamieszczonych na www.e-kirp.pl wynika, że prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Maciej Bobrowicz wystosował list do nadzwyczajnych komisji sejmowych zajmujących się nowelizacją prawa karnego. Wiadomość dotyczy postępowania Naczelnej Rady Adwokackiej, która według radców wynajęła kancelarię lobbystyczną celem wstrzymania zmian kodeksu postępowania karnego (DzU 1997, nr 89, poz. 555 z późn. zm.). Według Prezesa KRRP lobbysta NRA doprowadził do „wypaczenia idei nowelizacji k.p.k. oraz przedstawiania jej w sposób niezgodny z rzeczywistością oraz w sprzeczności z interesem publicznym".
Działania adwokatury w ocenie radców prawnych są obroną na wykorzystywanie wyłącznej pozycji adwokatów w postępowaniu karnym. Swoja reakcję Prezes KRRP tłumaczy wynajęciem lobbystę przez NRA, który używa ostrej i niezrozumiałej argumentacji wobec posłów komisji nadzwyczajnych, rządu oraz radców prawnych.
NRA
Adwokaci natomiast wskazują, na brak zasadności podejmowanych zmian. Według nich modyfikacja ustawy jest zbędna w sytuacji gdy każdy radca prawny chcący występować jako obrońca musi wpisać się na listę adwokatów. Ponadto wskazują, że procedura wpisu na listę palestry jest szybka i wymaga tylko spełnienia warunków formalnych.