- Skuteczne okazały się konsekwentne działania Prokuratury Okręgowej w Katowicach zmierzające do wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego przedwojennej spółki Giesche S.A., a w dalszej kolejności zablokowania wielomilionowych roszczeń majątkowych wobec Skarbu Państwa i Katowic - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk
Giesche S.A. była największym przedsiębiorstwem przemysłu ciężkiego w Polsce międzywojennej. Akcje należały do obywatelki USA. Po II wojnie światowej została znacjonalizowana, za co Skarb Państwa wypłacił akcjonariuszom odszkodowanie. Wydane przez nich przedwojenne akcje na okaziciela zostały zdeponowane w archiwum Ministerstwa Finansów, lecz nie unieważniono ich. W ich posiadanie weszły nowe osoby, które doprowadziły do powołania władz spółki i przepisania jej z przedwojennych rejestrów handlowych do obecnego Krajowego Rejestru Sądowego. Od tego czasu spółka dochodziła praw do wielu nieruchomości na terenie Katowic. Według wstępnych szacunków łączna kwota roszczeń majątkowych wobec Skarbu Państwa i Katowic mogła osiągnąć sumę kilkuset milionów złotych.
Zgodę sądu na reaktywacji spółki zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Jako podstawę wskazał nieważność postępowania wywołaną brakiem należytej reprezentacji spółki oraz fakt oskarżenia przez Prokuraturę Okręgową w Tarnobrzegu kilku osób o usiłowanie oszustwa na szkodę Skarbu Państwa na łączną kwotę 341 milionów złotych poprzez posługiwanie się przed sądami dokumentami akcji Giesche S.A. mającymi jedynie walor historyczno-kolekcjonerski.
Sąd rejonowy przychylił się do wniosku prokuratury i 17 lipca 2013 r. unieważnił zwołanie zgromadzenia akcjonariuszy. Apelację spółki Giesche S.A. od powyższego postanowienia oddalił 28 stycznia 2014 r. Sąd Okręgowy w Katowicach.
- Wydane przez sąd orzeczenie umożliwi podejmowanie przez prokuraturę dalszych działań zmierzających do wyeliminowania reaktywowanej spółki z obrotu prawnego, w tym wykreślenie spółki z Krajowego Rejestru Sądowego - informuje Mateusz Martyniuk.