Obecnie obrońcę z urzędu wyznacza imiennie prezes właściwego sądu, nie musi jednak przekazywać oskarżonemu numeru kontaktowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić. Pracuje nad rozporządzeniem, które zmieni tryb wyznaczania obrońców z urzędu i sposób rozpoznawania wniosków. Niewykluczone, że propozycje resortu zostaną włączone do rządowego projektu nowelizacji kodeksu karnego i innych ustaw.
Po zmianach sądy niezwłocznie rozpoznają wszystkie wnioski o wyznaczenie obrońcy z urzędu. A oskarżeni zostaną natychmiast poinformowani (np. telefonicznie lub drogą e-mailową), kto jest ich obrońcą. Będą mogli skonsultować się takim prawnikiem. Udostępni on numer telefonu i swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres do doręczeń). Obrońca uzyska dane kontaktowe oskarżonego.
Listy obrońców z urzędu będą wyznaczane przez prezesów sądów
Ministerstwo przewiduje też uregulowanie list obrońców z urzędu. Nie wszyscy prawnicy chcą brać urzędówki. Propozycje resortu zakładają więc, że listy główne obrońców ustalą prezesi właściwych sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych na podstawie wykazów przedstawionych przez okręgowe rady adwokackie i izby radców prawnych.
Resort chce, by rozporządzenie obowiązywało od 1 lipca 2015 r. wraz z nowelizacją kodeksu postępowania karnego. Wprowadza ona art. 81a k.p.k., który przewiduje, że obrońcę z urzędu wyznacza się z listy. Zdaniem Marcina Żaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego planowane przepisy to dobre rozwiązanie.