Oskarżeni otrzymają numer telefonu obrońcy z urzędu

Oskarżeni będą natychmiast informowani, kto jest ich obrońcą. Dostaną też jego numer telefonu.

Publikacja: 17.09.2014 09:51

Ministerstwo przewiduje też uregulowanie list obrońców z urzędu.

Ministerstwo przewiduje też uregulowanie list obrońców z urzędu.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Obecnie obrońcę z urzędu wyznacza imiennie prezes właściwego sądu, nie musi jednak przekazywać oskarżonemu numeru kontaktowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić. Pracuje nad rozporządzeniem, które zmieni tryb wyznaczania obrońców z urzędu i sposób rozpoznawania wniosków. Niewykluczone, że propozycje resortu zostaną włączone do rządowego projektu nowelizacji kodeksu karnego i innych ustaw.

Po zmianach sądy niezwłocznie rozpoznają wszystkie wnioski o wyznaczenie obrońcy z urzędu. A oskarżeni zostaną natychmiast poinformowani (np. telefonicznie lub drogą e-mailową), kto jest ich obrońcą. Będą mogli skonsultować się takim prawnikiem. Udostępni on numer telefonu i swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres do doręczeń). Obrońca uzyska dane kontaktowe oskarżonego.

Listy obrońców z urzędu będą wyznaczane przez prezesów sądów

Ministerstwo przewiduje też uregulowanie list obrońców z urzędu. Nie wszyscy prawnicy chcą brać urzędówki. Propozycje resortu zakładają więc, że listy główne obrońców ustalą prezesi właściwych sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych na podstawie wykazów przedstawionych przez okręgowe rady adwokackie i izby radców prawnych.

Resort chce, by rozporządzenie obowiązywało od 1 lipca 2015 r. wraz z nowelizacją kodeksu postępowania karnego. Wprowadza ona art. 81a k.p.k., który przewiduje, że obrońcę z urzędu wyznacza się z listy. Zdaniem Marcina Żaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego planowane przepisy to dobre rozwiązanie.

– W nowej procedurze karnej znacznie poszerzono obronę z urzędu. Nie wszyscy radcy prawni specjalizują się jednak w prawie karnym i nie wszyscy będą chcieli występować w takich sprawach, dlatego jednoznaczne zebranie preferencji jest bardzo ważne – wyjaśnia Żak. I dodaje, że rozwiązanie to nawiązuje do praktyki już stosowanej przez samorządy.

Na brak pomocy prawnej z urzędu dla osób zatrzymanych przez policję zwraca uwagę adwokat Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

– Projekt będzie można w pełni ocenić, gdy będzie dostępny publicznie, ale już da się zauważyć, że resort nie podjął żadnych kroków w tym kierunku – mówi.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku