Podczas Zgromadzenia Ogólnego European Bars Federation, które odbyło się w dniach 14-16 maja w Bilbao, przyjęto rezolucję dotyczącą stawek za świadczenie pomocy prawnej w Polsce.
Prawnicy europejscy wyrazili "swoje zaniepokojenie oraz głęboką solidarność ze swoimi kolegami z Polski w związku z dewaluacją wymienionych w Rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości RP stawek będących podstawą do ustalenia wynagrodzenia z tytułu świadczenia pomocy prawnej w Polsce, a także zapewniają o swoim pełnym poparciu dla postulatów podniesienia tych stawek, uznając wysuwane żądania za uprawnione i w pełni słuszne".
Józef Fox, adwokat z Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach poinformował, że Adwokatura Polska i katowicka izba adwokacka czynią starania, by poddać nowelizacji rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 sierpnia 2002 roku, dotyczące opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenie przez skarb państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Stawki wynagrodzenia adwokatów podane w tym akcie nie odpowiadają już realiom rynkowym.
Z podobnym problemem, dotyczącym stawek za pomoc prawną z urzędu, borykają się prawnicy z Rumunii i Anglii. Warto przypomnieć, że dzięki staraniom European Bars Federation ww. stawki wynagrodzenia dla adwokatów np. w Hiszpanii uległy pozytywnej zmianie.
Uchwała dotycząca wynagrodzenia z tytułu świadczenia pomocy prawnej w Polsce, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne European Bars Federation Bilbao 16 maja 2015 r.: