23 kwietnia 2015 r. Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydała wyrok w sprawie Morice przeciwko Francji (skarga nr 29369/10). Skarżący to adwokat, skazany za zniesławienie sędziów śledczych w związku z jego krytyczną wypowiedzią opublikowaną w prasie.
Omówienie tego ważnego wyroku, autorstwa adwokata Marka Antoniego Nowickiego, zostało zamieszczone na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Adwokat Olivier Morice wraz z kolegą zostali ukarani po tym, jak w liście do ministra sprawiedliwości skarżyli się na działania sądu w związku z prowadzoną przez nich sprawą. Dotyczyła ona tajemniczej śmierci sędziego Bernarda Borrela, którego zwłoki zostały w 1995 r. znalezione w Dżibuti w Afryce, gdzie przebywał z ramienia francuskiego rządu.
W piśmie do ministra adwokat, reprezentujący wdowę po sędzim Borrelu, skrytykował sposób prowadzenia postępowania przez sędziów śledczych badających sprawę. Określili ich zachowanie jako „całkowicie sprzeczne z zasadami bezstronności i rzetelności". Fragmenty pisma wraz z wypowiedziami O. Morice zostały zamieszczone w dzienniku „Le Monde". Sędziowie uznali, że zostali zniesławieni jako funkcjonariusze publiczni. W rezultacie Morice musiał zapłacić 4 tys. euro grzywny oraz opublikować informację o wyroku w „Le Monde". Sąd kasacyjny oddalił jego kasację.
Skazany adwokat skierował sprawę do ETPCz zarzucając sądowi kasacyjnemu stronniczość w rozpoznawaniu sprawy (art. 6 Konwencji Praw Człowieka), a także naruszenie prawa do wolności wypowiedzi (art. 10 Konwencji).