Niemiecki system zabezpieczenia społecznego składa się z pięciu ubezpieczeń:
- emerytalnego (Rentenversicherung),
- chorobowego (Krankenversiherung),
- od wypadków przy pracy (Unfallversicherung),
- pielęgnacyjnego (Pflegeversicherung),
Aktualizacja: 19.04.2011 04:43 Publikacja: 19.04.2011 03:00
Niemiecki system zabezpieczenia społecznego składa się z pięciu ubezpieczeń:
- emerytalnego (Rentenversicherung),
- chorobowego (Krankenversiherung),
- od wypadków przy pracy (Unfallversicherung),
- pielęgnacyjnego (Pflegeversicherung),
- od utraty pracy (Arbeitslosenverischerung).
Prawo do emerytury nabywa się obecnie z chwilą ukończenia 65 lat, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Od 2012 roku Niemcy planują jednak podnieść wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat. W kolejnych latach wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc.
Do otrzymania świadczeń emerytalnych w Niemczech konieczne jest wykazanie się 60-miesięcznym stażem opłacania składki. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc przypadający po ukończeniu 65 roku życia.
Osiąganie wynagrodzenia za pracę z tytułu kontynuowania zatrudnienia nie powoduje zawieszenia uprawnień do świadczeń emerytalnych. Wysokość emerytury uzależniona jest od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.
Po czterech tygodniach pracy każdy legalnie zatrudniony pracownik ma prawo do wypłaty wynagrodzenia w razie choroby. W pierwszym jej dniu trzeba zgłosić się do lekarza i poprosić o wystawienie zwolnienia lekarskiego, tzw. Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung. Pracodawca musi zostać bezzwłocznie powiadomiony o chorobie.
Zwolnienie należy przedłożyć w firmie tak szybko, jak to możliwe (nie później niż trzy dni od dnia zachorowania). Pracodawca wypłaca wtedy pracownikowi średnie wynagrodzenie miesięczne przez okres maksymalnie sześciu tygodni w roku. Po jego upływie obowiązek wypłaty zasiłku przejmuje na siebie kasa chorych. Świadczenie z ubezpieczenia społecznego jest jednak niższe od wynagrodzenia.
Uwaga! Pracownik nie będzie miał prawa do żadnego z tych świadczeń, jeśli jego niezdolność do pracy powstanie z jego winy. Najczęściej ma to miejsce, gdy spowodował wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu lub wdał się w bójkę, podczas której odniósł obrażenia.
Po wypadku przy pracy pracodawca musi dopilnować, aby pracownik otrzymał należytą pomoc medyczną. Podobnie jak w Polsce firma ma także obowiązek sporządzić protokół powypadkowy. Bez niego pracownik nie dostanie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Wypadki objęte ubezpieczeniem mogą wystąpić w miejscu pracy lub w drodze do i z pracy. Ochrona obejmuje również choroby zawodowe. Ubezpieczenie to oferują kasy branżowe oraz federalne i regionalne kasy pracowników umysłowych i pracowników sektora publicznego.
Przykładowo wypłatą świadczeń w przypadku pracowników branży budowlanej zajmuje się branżowa kasa ubezpieczenia wypadkowego Berufsgenossenschaft BG-Bau.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I, ALG I) nabywa osoba, która w ostatnich dwóch latach przepracowała co najmniej 360 dni kalendarzowych i była w tym okresie objęta ubezpieczeniem społecznym.
Wysokość i długość pobieranego zasiłku jest uzależniona od ostatnio osiąganych dochodów i sytuacji rodzinnej:
- osoby samotne i bezdzietne mają prawo do świadczenia w wysokości 60 proc. ostatnich dochodów netto,
- osoby mające choć jedno dziecko poniżej 18 roku życia dostaną 67 proc. swojej pensji.
Długość wypłaty zasiłku zależy od długości stażu pracy bezrobotnego i wynosi od 180 do 720 dni.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Niemiecki system zabezpieczenia społecznego składa się z pięciu ubezpieczeń:
- emerytalnego (Rentenversicherung),
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń emerytalno-rentowych w praktyce często budzi wątpliwości, jednak w judykaturze można znaleźć wypowiedzi, które, będąc ogólnymi, stanowią punkt odniesienia (wyznacznik) wykładni przepisów regulujących ten zwrot.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Melanie Leonhard, senator ds. gospodarki i innowacji Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg przekonuje, że porty nie rozwiną się bez dobrych stosunków z armatorami, którzy stali się głównymi graczami w transporcie morskim.
Lider CDU/CSU, wracając z Kijowa, miałby w połowie tygodnia spotkać się w Warszawie z Donaldem Tuskiem, Rafałem Trzaskowskim i Radosławem Sikorskim – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Nie chcą ich w Hiszpanii, zwłaszcza na Majorce? Ani w Portugalii? Nie ma problemu. Bo są kraje, w których nie mają problemu z osiedleniem.
Zmieniła się struktura właścicielska lotniska Pułkowo w Petersburgu. Po ponad 14 latach niemiecki Fraport sprzedał swój 25-procentowy pakiet akcji. Miał koncesję na zarządzanie na 30 lat.
Kanclerz Olaf Scholz oświadczył, że w związku z kryzysem przemysłu ciężkiego skarb państwa Niemiec przyjdzie z pomocą gigantowi Thyssenkrupp i obejmie w nim udział mniejszościowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas