Leczenie w Danii na emeryturze

Aktualizacja: 13.06.2011 04:16 Publikacja: 13.06.2011 03:00

Red

Dojeżdżam do pracy w Danii, gdzie jestem kierowcą. W każdy weekend wracam do domu w Szczecinie. Zarówno ja, jak i moja niepracująca żona korzystamy z duńskiej opieki zdrowotnej, bo oboje cierpimy na przewlekłe choroby kręgosłupa. Ponieważ we wrześniu kończę karierę zawodową, chciałbym się dowiedzieć, czy na emeryturze będziemy mogli kontynuować leczenie w Danii?

Przepisy unijne zawierają specjalne uregulowanie dotyczące emerytowanych pracowników przygranicznych. Według niego po przejściu na emeryturę takie osoby mogą korzystać z opieki zdrowotnej w kraju, w którym wykonywały pracę, jeśli ma to na celu kontynuowanie rozpoczętego leczenia. Przy czym kontynuacja może dotyczyć także rozpoczętego już diagnozowania a nawet badań.

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć, aby odpowiedzieć na pytanie czytelnika, jest to, czy może on zostać uznany za pracownika przygranicznego zgodnie z przepisami UE. Taki status ma pracownik, który wykonuje pracę w innym niż kraj zamieszkania kraju UE oraz który powraca cyklicznie do kraju zamieszkania nie rzadziej niż co tydzień.

Z pytania wynika, że ten warunek zostanie w przypadku czytelnika spełniony, wobec czego może on zostać uznany za pracownika przygranicznego. Dodatkowo leczenie jego dolegliwości rozpoczęło się przed jego przejściem na emeryturę, wobec czego – o ile pytanie odnosi się do tej konkretnej choroby – będzie miał prawo do kontynuacji leczenia w Danii. Zanim ją podejmie, powinien zgłosić się do NFZ i uzyskać dokument S3, który potwierdzi to uprawnienie.

Tak też uregulowana jest w UE kwestia praw rodzin pracowników przygranicznych, z dość jednak istotnym zastrzeżeniem. W przypadku większości krajów UE prawo do kontynuacji leczenia odnosi się do rodziny pracownika przygranicznego w takim samym zakresie jak do samego pracownika.

Są jednak państwa, które zastrzegły sobie odmienne traktowanie, powodujące, że w ich przypadku kontynuacja rozpoczętej opieki dotyczy tylko pracownika przygranicznego. Niestety, jednym z krajów, które skorzystały z tej możliwości, jest Dania. Oznacza to, że leczenia w tym kraju nie będzie mogła kontynuować żona czytelnika po jego przejściu na emeryturę.

Autor jest starszym konsultantem w PwC

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr