Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)[/link], roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z wyjątkiem robót zwolnionych z tego obowiązku na podstawie art. 29-31 ww. ustawy.
Przepisy te zawierają zamknięty katalog budów i robót budowlanych, których wykonywanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – wymagają one tylko zgłoszenia, bądź są zwolnione z obu tych obowiązków. Wśród prac wymienionych w tym katalogu ustawodawca nie umieścił przedsięwzięcia jakim jest realizacja „pola biwakowego”.
Trzeba jednak zauważyć, że termin „pole biwakowe” nie występuje w terminologii prawa budowlanego. Natomiast z wykonaniem pola biwakowego może wiązać się realizacja konkretnych obiektów budowlanych bądź robót budowlanych, podlegających reglamentacji ustawy – prawo budowlane.
Zatem, mając na uwadze powyższą zasadę, jeśli założenie pola biwakowego będzie wiązało się z koniecznością wybudowania obiektów budowlanych bądź wykonania innych robót budowlanych wymagających pozwolenia na budowę bądź dokonania zgłoszenia, inwestor przed rozpoczęciem robót budowlanych będzie zobowiązany uzyskać ostateczną decyzje o pozwoleniu na budowę bądź dokonać zgłoszenia we właściwym terenowo i instancyjnie organie administracji architektoniczno-budowlanej.
Należy podkreślić, że decyzja o pozwoleniu na budowę może obejmować więcej niż jeden obiekt budowlany. Zatem inwestor może jednym pozwoleniem na budowę uzyskać zgodę na realizację całego kompleksu obiektów budowlanych.