W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link], zwanej dalej „ustawą”, źródłem przychodów jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Za datę nabycia nieruchomości lub praw majątkowych, o której mowa w powołanym wyżej przepisie, w przypadku sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa majątkowego w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości lub prawa majątkowego przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia nieruchomości, lub prawa majątkowego, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.
W przypadku, gdy takiemu podziałowi towarzyszą spłaty, dopłaty uznać należy, że nabycie miało charakter odpłatny. Do kosztów nabycia, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy, będzie zaliczać się tę część spłaty, dopłaty, która przypada na spłatę zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego w części przekraczającej udział małżonka w majątku dorobkowym.
Jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego tylko w części podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, tj. w części odpowiednio przekraczającej udział małżonka w majątku dorobkowym, warunki zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 131 ustawy oceniane są tylko w odniesieniu do tej części dochodu. Jeśli więc podatnik udokumentuje wydatkowanie przychodu (w całości lub w części) podlegającego opodatkowaniu, na ustawowo określone cele, wówczas dochód (w całości lub w części) korzysta ze zwolnienia. Wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.