Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich:

Andrzej Duda – 8 450 513 głosów (43,5 proc.); Rafał Trzaskowski –  5 917 340 (30,46 proc.); Szymon Hołownia – 2 693 397 (13,87 proc.); Krzysztof Bosak – 1 317 380 (6,78 proc.); Władysław Kosiniak-Kamysz – 459 365 (2,36 proc.); Robert Biedroń – 432129 (2,22 proc.); Stanisław Żółtek – 45419 (0,23 proc.); Marek Jakubiak – 33652 (0,17 proc.); Paweł Tanajno – 27909 (0,14 proc.); Waldemar Witkowski – 27290 (0,14 proc.); Mirosław Piotrowski – 21065 (0.11 proc.)

23.00

Kończymy relację z kolejnego dnia kampanii wyborczej przed II turą wyborów prezydenckich. Najnowsze informacje jutro od rana.

22.50

Ludowcy muszą dokonać szybkiej korekty w swoim pomyśle na politykę. Ich kłopoty może próbować wykorzystać Prawo i Sprawiedliwość – pisze w jutrzejszej „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

22.15

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Prezydent Andrzej Duda mówiąc o przeciwnikach politycznych jako o złodziejach, którzy pozwalali kraść VAT, piętnujący elity i „warszawkę”, tropiący obcy (czytaj – wrogi) kapitał w mediach i pouczający, że z lotniska w Berlinie mogą sobie latać Niemcy, bo Polacy będą mieć polskie megalotnisko – to obrazek jednocześnie zrozumiały i niezrozumiały komentuje Artur Bartkiewicz.

BARTOSZ SIEDLIK / AFP

BARTOSZ SIEDLIK / AFP

21.45

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz skomentowała słowa Andrzeja Dudy o „napychaniu kieszeni warszawce”, które padły podczas wizyty prezydenta w Łobzie. „Warszawa to Panu zapamięta”.

20.50

Zakończyła się „Kropka nad i” – debata z jednym kandydatem na prezydenta. Andrzej Duda został zaproszony do rozmowy w takiej samej formule.

20.45

Czy jako głowa państwa poszedłby na Marsz Niepodległości czy Marsz równości? – Marsz Równości – jeśli nie będzie wykorzystywany politycznie. Marsz Równości – prezydent powinien dbać o równość wszystkich obywateli, ale powinien stanć ponad podziałami.

20.43

Relacje z Rosją? – Jeśli Rosja będzie kontynuowała swoją politykę, trzeba utrzymać izolację – uważa Trzaskowski.

20.35

Kto powinien być najważniejszym sojusznikiem Polski? – Tylko silna Polska w Unii Europejskiej jest cennym sojusznikiem. Pierwsza podróż? – Odwrócę to pytanie, zaprosiłbym do Polski kanclerz Merkel i prezydenta Macrona.

20.25

Pytania o prawa zwierząt, w tym futerkowych. Trzaskowski zastanawia się nad okresem przejściowym odchodzenia od przemysłu futrzarskiego, bo nie można jednym cięciem pozbawić dochodów osób, które się tym zajmują. Stanowczo natomiast sprzeciwia się zwierzętom w cyrkach.

20.23

Donald Tusk dzisiaj jest w Brukseli. Opowiadanie o tym, że ktokolwiek w Platformie Obywatelskiej bierze w tej chwili wskazówki od Donalda Tuska, wywołuje pewien uśmiech. Można rozmawiać z Donaldem Tuskiem, ale jego nie ma w polskiej polityce – skomentował Trzaskowski komentarze Donalda Tuska w mediach społecznościowych.

20.21

Pytany o ocenę wyborców Krzysztofa Bosaka Trzaskowski stwierdził, że wszyscy oni chcą zmiany. Na pewno są rozdźwięki jeśli chodzi o kwestie ideologiczne, ale najważniejsza jest szczerość – uważa prezydent Warszawy.

20.20

Na tym polega silna prezydentura, że prezydent analizuje strategię rządu i podejmuje niezależne decyzje – ocenił kandydat.

20.17

Jeśli rząd będzie chciał szkodzić Polkom i Polakom, na przykład podnosząc podatki, będę ustawy wetował. Jeśli rząd będzie chciał gospodarkę uaktywniać, będę je podpisywał. A przede wszystkim – konsultował – mówi Trzaskowski.

20.15

20.10

Widzowie pytają o metodę zatrzymania młodego personelu medycznego w Polsce: Trzaskowski: 6 proc. PKB, współpraca samorządów z uczelniami medycznymi i odbudowa specjalizacji, takich jak psychiatria dziecięca. Co z lekarzami z Ukrainy? – Trzeba zadbać najpierw o naszą młodzież. Każde państwo szuka personelu medycznego poza swoimi granicami, przede wszystkim jednak trzeba poprawić byt naszych rezydentów – mówi Trzaskowski. Nie wykluczył, że powinno się ułatwić nostryfikację dyplomów lekarzom z Ukrainy. .

20.07

Jedno z pytań widzów dotyczyło handlu w niedzielę. Trzaskowski uznał, że w związku z pandemią nadchodzi bardzo trudny czas dla gospodarki i należy poddać to zagadnienie pod dyskusję, czego nie zrobił PiS.

20.02

Do wyborów trzeba iść, bo to od nich zależy przyszłość Polski. Ale rządzący kręcą, i trzeba im zadać pytanie: czy koronawirus naprawdę jest w odwrocie, jak zapewniał premier Morawiecki – mówił Trzaskowski.

20.00

Gościem „Kropki nad i” jest Rafał Trzaskowski. Dziś o tej porze miała się odbyć wspólna debata, organizowana przez TVN i TVN24, Wirtualną Polskę i Onet, na którą nie zgodził się sztab Andrzeja Dudy.

19.42

– Młodzi mają to do siebie, że są przeciwni tym, którzy rządzą – odpowiedział Duda na pytanie, dlaczego ma tak niskie notowania u najmłodszych wyborców. Zapewniał, że dla młodych zrobił bardzo dużo.

19.38

Na pytanie, co zrobi, by pozyskać głosy wyborców pozostałych kandydatów, którzy odpadli w I turze, Duda oświadczył, że wielu z nich ma zbliżone do niego poglądy. – Jestem spokojny, Polacy sami zdecydują. Apeluję: proszę o spokojną ocenę ostatnich pięciu lat i porównanie ich z jeszcze poprzednimi latami – mówił walczący o reelekcję prezydent.

19.35

Sprawa ułaskawienia pedofila: – Prezydentura to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Przykro mi, że ta sprawa jest tak roztrząsana, to nieprzyzwoite i ohydne – mówił prezydent, tłumacząc, że ułaskawienie mężczyzny oskarżonego o pedofilię nastąpiło na prośbę rodziny, popartej przez prokuraturę.

19.30

Kiedy mówię o „elicie warszawki”, opinia publiczna w Polsce dokładnie wie, że mam na myśli grupkę celebrytów. Tak na to patrzą Polacy – stwierdził Duda, tłumacząc swoje słowa, że nie będzie dbał o „elitę warszawki”. Na stwierdzenie prowadzącego, że można również mówić o „krakówku”, Duda odpowiedział: – ja pochodzę z krakowskiej inteligencji, na mnie „krakówek” nie głosuje.

19.24

Jeśli pan Trzaskowski biegnie do stacji telewizyjnej, która mu sprzyja i ma zagranicznego właściciela, i dyktują mi, kiedy mam się stawić na debatę, oznacza, że zupełnie nie zna zwyczajów. To był atak, a ja na ten atak odpowiedziałem bardzo spokojnie – stwierdził Andrzej Duda, gość „Wydarzeń” w Polsat News.

19.20

Warszawski ratusz poszukuje chętnych do pracy w komisjach wyborczych podczas II tury wyborów prezydenckich. Brakuje około 2 tys. osób, głownie na Mokotowie, w Wilanowie i w Śródmieściu.

19.05

18.20

Ja się troszczę, żeby pan Kaleta nie spadł z tej instalacji, bo sobie nogę złamie i będzie na prezydenta Trzaskowskiego – mówił poseł Sławomir Nitras, blokując posłowi Sebastianowi Kalecie wejście na konferencję prasową prezydenta Warszawy na terenie oczyszczalni „Czajka”.

17.30

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś w Sulęcinie Kartę Wolności w Sieci.

16.30

– Apelujemy do Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO na prezydenta, o powstrzymanie agresji i nienawiści swoich zwolenników – zaapelowała dziś na konferencji prasowej rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Wtórował jej Adam Bielan, rzecznik sztabu Andrzeja Dudy, mówiąc o „kampanii hejtu” inspirowanej przez najbliższe otoczenie Trzaskowskiego.

15:08

14:37

Nie wolno dopuścić do agresywnej seksualizacji dzieci w szkołach.

Andrzej Duda w Myśliborzu

14:35

– Jest jasne co będzie jak zostanie prezydentem. Będzie jak w Warszawie, że jak rura pęka, to przez 20 dni nie wie co zrobić i dopiero musi przyjść polski rząd i pomagać – mówił w Myśliborzu prezydent Andrzej Duda.

14:20

Od 2015 roku 1,2 mln osób w Polsce wyszło ze skrajnego ubóstwa.

Andrzej Duda w Myśliborzu

14:19

Mój plan to jest ambitny rozwój Polski oparty na paradygmacie politycznym: przede wszystkim polityka ukierunkowana na człowieka, rodzinę, godność obywatela.

Andrzej Duda w Myśliborzu

14:12

– Jeśli Krzysztof Bosak poprze Rafała Trzaskowskiego to znaczy, że się sytuuje po stronie opozycji demokratycznej – powiedział w RMF FM były szef PO Grzegorz Schetyna oceniając jednocześnie, że kto popiera Andrzeja Dudę, ten popiera „patologiczne państwo PiS”.

13:48

„Jak nazywać się będzie Fort Trump, jeśli – co bardzo prawdopodobne – wybory wygra Joe Biden?” – pyta na Twitterze były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk.

13:00

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, zachęca do głosowania w II turze wyborów prezydenckich,

12:55

Drugą turę wyborów prezydenckich wygrałby Andrzej Duda – wynika z sondażu IBRiS dla portalu Onet.pl. Na urzędującego prezydenta chce zagłosować 49 proc. respondentów.

12:11

Chcę budować Polskę, w której wygrywa sprawiedliwość, a nie cynizm i draństwo

Andrzej Duda w Stargardzie

12:10

Osobiście nie czyniłbym tego – powiedział Bogdan Zdrojewski, pytany przez Michała Kolankę o „przymilanie się” do wyborców Konfederacji przed drugą turą wyborów prezydenckich. Senator PO przekonywał, że Rafał Trzaskowski powinien zabiegać przede wszystkim o głosy niezdecydowanych, ponieważ większość elektoratu Szymona Hołowni i Roberta Biedronia oraz połowa wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza zagłosuje na kandydata KO. Zdrojewski ocenił też, że wejście do Koalicji Obywatelskiej nie leży w interesie Hołowni.

Posłuchaj całej rozmowy:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:05

Port lotniczy w Berlinie jest dla Niemców. My, Polacy, możemy mieć swój.

Andrzej Duda w Stargardzie

12:02

Chcę dalej prowadzić mądrą politykę podatkową. Przez ostatnie lata obniżaliśmy podatki. Obniżyliśmy PIT w pierwszej grupie podatkowej z 18 na 17 proc. Młodych do 26. roku życia w ogóle zwolniliśmy z podatku dochodowego. Do 8 tysięcy złotych w ogóle nie ma podatku, dla tych którzy zarabiają najmniej. Tyle wynosi kwota wolna od podatku.

Andrzej Duda w Stargardzie

11:59

– Słyszę, że jest organizowany wiec w Końskich, wiec PiS-owski za publiczne pieniądze – powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski.

11:57

Kto powinien wygrać wybory? Czy ten kto prowadził politykę dla rodziny, wspierania rodziny, jak mówi polska konstytucja? Czy ten który zabierał ludziom pieniądze w OFE, był ministrem w rządzie Donalda Tuska, Ewy Kopacz, który głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego?

Andrzej Duda w Stargardzie

11:54

Trzeba po raz kolejny powiedzieć do widzenia, mamy dosyć tych, którzy podnosili wiek emerytalny. Dosyć. Nigdy więcej nie pchać się do władzy. Złodziejom i tym, którzy złodziejom sprzyjali mówimy „nie”, absolutnie nie ma mowy.

Andrzej Duda w Stargardzie

11:12

Sztab Szymona Hołowni przerabia jego plakaty na ekologiczne torby.

10:38

Dzisiaj mamy prezydenta, który jest związany tylko z jedną partią polityczną. Nie może być tak, że ludzie, którzy pracują w kancelarii mają dwóch szefów.

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta

10:36

10:33

Rzecznik sztabu PiS Adam Bielan apeluje do Rafała Trzaskowskiego, aby się „nie bał” i pojawił na debacie TVP w poniedziałek. „Proszę udowodnić, że Pańscy sztabowcy nie mają racji i nie jest Pan tchórzem” – pisze Bielan zamieszczając nagranie z przejęzyczeniem Adama Szłapki w TVN24.

10:31

Minister edukacji Dariusz Piontkowski uważa, że przed drugą turą wyborów prezydenckich powinna odbyć się debata z udziałem obu kandydatów. – Polacy powinni wiedzieć, jakie programy prezentują kandydaci ubiegający się o najwyższy urząd w RP – powiedział.

10:25

10:23

Wczoraj weszła w życie nowa matryca VAT, która powoduje, że bardzo wiele artykułów będzie tańszych, bo stawki VAT zostały zmniejszone.

Prezydent Andrzej Duda w Łobzie

10:20

10:19

10:15

Poseł Konfederacji Artur Dziambor na swoim profilu na Facebooku zarzucił prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że ten, mówiąc o obniżaniu podatków przez PiS, nie wspomniał o tych podatkach, które są podwyższane.

10:11

W tej kończącej się kadencji Andrzej Duda był głową państwa naprawdę niezależną i stojącą na straży interesu publicznego – ocenił lider Porozumienia Jarosław Gowin.

9:45

Jeśli Rafał Trzaskowski wygra, to według mojej oceny będziemy mieli do czynienia – w przyszłym roku prawdopodobnie – z przedterminowymi wyborami do Sejmu i Senatu, i bardzo szybko wyjdzie też ten prawdziwy stan państwa polskiego jeżeli chodzi o finanse i gospodarkę.

Bogdan Zdrojewski, senator PO w #RZECZoPOLITYCE

9:12

– Zachęcamy swoich sympatyków, by w sprawie wyborów postąpili zgodnie ze swoim rozsądkiem i sumieniem. Wybór jest wyjątkowo trudny i nieprzyjemny, to wybór mniejszego zła – powiedział Krzysztof Bosak.

9:00

Proszę pamiętać, że prezydent uczestniczył w Marszu Niepodległości. A w marszu zorganizowanym na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wziął udział stojąc na jego czele.

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta w Programie I Polskiego Radia

8:59

Obserwując to, co robi Rafał Trzaskowski, mam wrażenie, że on nie ma programu, poza jednym punktem – odsunięciem PiS od władzy. Boi się debaty na argumenty, na programy.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji w Programie I Polskiego Radia

8:58

– To najważniejsze wybory dla naszego pokolenia – mówił w TVN24 Adam Szłapka, lider Nowoczesnej, członek sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego.

8:44

– Prezydent Duda będzie robił wszystko, aby nie wziąć udziału w debacie, bo po prostu się boi. Boi się, że te debata nic mu nie da, a być może pomoże wygrać jego rywalowi – uważa były premier Leszek Miller.

8:42

Nas wiele różni z Krzysztofem Bosakiem – pewnie więcej nas różni, niż łączy.

Adam Szłapka, lider Nowoczesnej w TVN24

8:03

Rafał Trzaskowski był na debacie w TVP chociaż wiedział, jakie tam panują warunki. Andrzej Duda stchórzył przed debatą z Rafałem Trzaskowskim i okłamał wyborców mówiąc, że ma w tym czasie ważne spotkanie – a już ludzie w internecie pokazali, że kłamie.

Marcin Kierwiński w Polsat News

7:41

Andrzej Duda będzie robił wszystko, żeby nie wziąć udziału w debacie, bo boi się, że jemu nic nie da, a może pomóc rywalowi.

Leszek Miller w TVN24

7:21

Autor programu gospodarczego Konfederacji, Sławomir Mentzen odpowiedział na słowa posła PiS, który na antenie TVP stwierdził, że „niejednokrotnie chwalił PiS za to co robimy, chwalił wprowadzane przez PiS rozwiązania podatkowe”. „Rząd PiS jest prawdziwą tragedią dla polskiej gospodarki. Doprowadziliście najpierw do zatrzymania, a następnie od odwrócenia transformacji polskiej gospodarki” – skomentował polityk Konfederacji.

7:07

Wszystkie pakiety wyborcze do Polaków zarejestrowanych do udziału w II turze wyborów zostały wysłane przez konsulat generalny w Nowym Jorku.

6:54

„Walkower” – tak Rafał Trzaskowski skomentował informację, że sztab Andrzeja Dudy odrzucił zaproszenie na debatę, którą 2 lipca miały zorganizować TVN, TVN24, Onet i Wirtualna Polska.

6:18

Łatwiej powiedzieć, że prezydent to „obrońca pedofilów”, niż zastanowić się, czy w tym przypadku ułaskawienie nie jest słuszne. Bulwersować mogą raczej inne jego decyzje – pisze w „Rzeczpospolitej” Wojciech Tumidalski.

6:16

6:01

Jednym z tematów kampanii stało się ułaskawienie, którego dokonał prezydent – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

5:59

Państwowa telewizja zrobi wszystko, by nie dopuścić do kontaktu kandydata KO z niezdecydowanymi wyborcami innych kandydatów – pisze w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska.

5:56

5:36

Paweł Kukiz na swoim profilu na Facebooku przypomina „nowe podatki zatwierdzone przez prezydenta Dudę w latach 2015-2020”.

5:08

Jaki wpływ na wynik wyborów będzie miała „debata” Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego, która odbyła się dziś na Facebooku? Czy przypomniana przez „Rzeczpospolitą” kwestia ułaskawienia przez prezydenta osoby, która została wcześniej skazana za czyny seksualne wobec nieletnich, odbije się na poparciu dla Andrzeja Dudy? Czy dojdzie do debaty Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy? O tym w podcaście „Pod Żyrandolem” rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko:

4:32

Być może debatę kandydatów powinien zorganizować Polsat – mówi Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

4:05

Bez przyciągnięcia elektoratu Szymona Hołowni Rafał Trzaskowski nie ma co marzyć o pałacu. Ale wyborcy kandydata obywatelskiego nie są jednolitą grupą. Na to z kolei liczy PiS – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

Fotorzepa, Piotr Guzik, Robert Gardziński

Fotorzepa, Piotr Guzik, Robert Gardziński

4:01

– Chcemy, patrząc na te kolejki, które stały do lokali wyborczych, zaproponować rozwiązanie, które osobom po 60. roku życia, osobom w ciąży, które mają małe dziecko czy są niepełnosprawni, pozwoli wejść do tych lokali wyborczych bez kolejki – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Fotorzepa, Robert Gardziński

Fotorzepa, Robert Gardziński

4:00

Sztab Andrzeja Dudy poinformował w środę wieczorem organizatorów debaty, która miała być pokazywana w TVN, TVN24, Onecie i Wirtualnej Polsce, że prezydent udziału w debacie nie weźmie. W czwartek wieczorem Andrzej Duda będzie gościem telewizji Polsat News.

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury - jak wynika z badania exit poll - weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.