Relacja na żywo z drugiego dnia konferencji smoleńskiej

Dziś środowisko naukowe dokończy omawianie aspektów technicznych z poprzedniego dnia i zajmie się kwestiami medycznymi, prawnymi i socjologicznymi. W rp.pl zamieścimy najważniejsze i najciekawsze wystąpienia

Aktualizacja: 22.10.2013 20:49 Publikacja: 22.10.2013 10:06

Relacja na żywo z drugiego dnia konferencji smoleńskiej

Foto: rp.pl, Paweł Majewski pmaj Paweł Majewski

(Odśwież, aby przeczytać najnowsze wiadomości)

Transmisję wideo konferencji można oglądać w Internecie

Relacja z pierwszego dnia

19.40

Organizator konferencji dr hab. Piotr Witakowski informuje, że za rok odbędzie się kolejna konferencja. Jego zdaniem badania, które od dwóch lat są finansowane przez uczestników konferencji, powinny uzyskać finansowanie powołanych do tego organów.

Witakowski odczytuje list, który chce skierować do senatów uczelni.

"Istnieją niepodważalne dowody, które wskazują, że samolot został rozerwany w wyniku serii eksplozji. (...) Zwracamy się do Was o przerwanie postawy bierności". Naukowiec postuluje, by uczelnie wyłożyły pieniądze na badania swoich pracowników.

Wykładowca AGH poinformował, że transmisja konferencji była zagrożona. Ocenił, że był to sabotaż, który udało się uniemożliwić.

19.30

Głos zabrał też na prośbę Glińskiego poseł PiS Antoni Macierewicz. Zastrzegł, że robi to wyłącznie we własnym imieniu. Podkreślił, że jest pod wrażeniem interdyscyplinarności konferencji. - Nie wyjaśnimy tej tragedii bez wiedzy o służbach specjalnych - wskazał. Według niego takie wnioski nasuwają się po analizie "historii III RP".

Odniósł  się też do referatu prof. Chrisa Cieszewskiego, który na podstawie zdjęć satelitarnych wywnioskował, że brzoza była złamana przynajmniej kilka dni przed katastrofą.

- Większość z nas to wiedziała (...). Jednak rzadko jesteśmy świadkami faktu, a nie hipotezy, który jest tak umiejscowiony, że wywraca kłamstwo smoleńskie - ocenił.

19.00

Dyskusję generalną prowadzi prof. Piotr Gliński. Dominują tematy socjologiczne.

Zdaniem prowadzącego media niesprawiedliwie traktują referaty, wyciągając z nich jedynie zdjęcia parówek lub zgniecionych puszek.

- Ale to często stosowane w dydaktyce - odpowiada z sali prof. Eugeniusz Danicki.

18.00

Żona Wiesława Biniendy Maria Szonert-Binienda z Instytutu Libra analizowała katastrofę w świetle prawa międzynarodowego. Jej zdaniem katastrofę pod względem prawnym można porównać do zbrodni katyńskiej. Wskazała, że w tym przypadku również potrzebne są precedensowe rozwiązania zbudowane w oparciu o dotychczasowe orzecznictwo.

17.00

W części prawnej poruszano temat umowy Donalda Tuska i Władymira Putina. Zdaniem Piotra Pszczółkowskiego, pełnomocnika części rodzin ofiar w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prof. Piotra Daranowskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego była ona bezprawna.

15.30

Sesję prawną prowadzi dr hab. Karol Karski, który choć nie jest już posłem PiS to zasiada w komitecie politycznym tej partii. Ekspert zespołu parlamentarnego Bogdan Gajewski opisuje sposoby badania katastrof lotniczych w USA i Kanadzie.

15:00

Medioznawcy analizują publikacje tygodników i zmiany na rynku prawicowych tygodników po katastrofie.

13:10

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska zaczyna swój referat od nawiązania do sporu na temat pokazania zdjęć ofiar. - Zapytałam kilka rodzin i chciałabym pana Zagrodzkiego przeprosić, bo mój komentarz nie uwzględniał faktu, że zdjęcia mogą należeć do warstwy faktograficznej - stwierdziła.

12.45

Socjolog z UW Mirosław Żukowski opisuje badania, które zrealizował po zakończeniu żałoby narodowej. Wynika z nich, że wydarzenia z kwietnia 2010 r. można porównać tylko z żałobą po śmierci Jana Pawła II. Pomiary objęły też postrzeganie sceny politycznej. - Po katastrofie rośnie zaufanie do wszystkich polityków w Polsce. Jest tylko jedna osoba, której to nie dotyczy - Janusz Palikot.


Na II konferecji smoleńskiej znowu blef?

12.30

Teza z referatu Radosława Sojaka: Po katastrofie smoleńskiej zatrzymał się spadek poparcia dla PO. Taki stan trwał około półtora roku.

12.25

Sesję socjologiczną prowadzi prof. Piotr Gliński.

11:47

Referat kuzyna jednej z ofiar Stanisława Zagrodzkiego wywołał kontrowersje. Zagrodzki miał dwie prezentacje. W jednej pokazał rozmieszczenie ciał ofiar i udowadniał, że osoby znajdujące się poza strefami pożaru miały nadpalenia skóry.

- W sektorze 11 i 12 (około 90 metrów od ulicy Kutuzowa) są same fragmenty ciał głównie organów wewnętrznych). Świadczy to o tym, że już w tym miejscu kadłub samolotu nie był hermetyczny - mówił.

W drugiej mówił o obecności hemoglobiny tlenkowęglowej we krwi ofiar, która może świadczyć, że na pokładzie samolotu było źródło ognia. W prezentacji znalazły się zdjęcia ciał ofiar.

Przeciwko temu zaprotestowała wdowa po prezesie IPN Zuzanna Kurtyka. Jej zdaniem nie powinno się pokazywać tego typu materiałów. - Jeżeli jako rodziny nie będziemy szanować siebie, to nie będziemy szanowani przez innych – stwierdziła.

Poparła ją dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Jej zdaniem były to niepotrzebne ilustracje w prezentacji. - Te zdjęcia nie miały wartości merytorycznej – oceniła.

Zagrodzki zareagował bardzo emocjonalnie. Zaczął krzyczeć, że przeanalizował jako jedyny materiały prokuratury i ma prawo je omawiać, a zdjęcia funkcjonują w Internecie i on ich nie upublicznił. - Nie widzę tutaj żadnych kontrowersji. Nie było tutaj mowy o personaliach tych osób – ocenił prof. Eugeniusz Danicki.

W tym momencie przewodniczący komitetu organizacyjnego Piotr Witakowski ogłosił przerwę w celu uspokojenia emocji.

Po niej głos zabrał brat jednej z ofiar Dariusz Fedorowicz. - Chodziło o to, żeby wykazać fałszerstwa i dezinformacje, których się dopuszczają organa rzekomo, badające katastrofę – powiedział. - Jak inaczej pokazać, że ciało, które znaleziono w wodzie jest nadpalone – dodał.

10.35

Sesję medyczną rozpoczęli członkowie rodzin ofiara katastrofy – Małgorzata Wassermann i Stanisław Zagrodzki. Zanim córka zmarłego posła PiS weszła na mównicę, z krótkim oświadczeniem wystąpił poseł PiS Antoni Macierewicz. Dementował, pojawiające się w mediach informacje jakoby było to sympozjum jego ekspertów. - Nie było takiej mojej wypowiedzi, w której bym nie podkreślał, że jest to konferencja niezależnych naukowców – stwierdził.

Wassermann wylicza wszystkie rozbieżności między sekcjami. Jej zdaniem mogły być one pozorowane.

9:45

Jacek Jabczyński zabiera głos jak członek redakcji portalu "Pomnik Smoleńsk. Porównał zdjęcia i filmy z katastrofy dostępne w Internecie. Jego zdaniem taka analiza pozwala wskazać nieścisłości w raportach MAK i komisji Milllera. Porównując te same elementy wraku w różnych okresach czasu, uznał, że były one modyfkowane

9:25

Współpracownik zespołu parlamentarnego Marcin Gugulski  wskazuje, ż oryginalne zapisy czarnych skrzynek zostały odnalezione w niejasnych okolicznościach. Przypomina, że strona polska otrzymał kilka kopii nagrania. Jego zdaniem wszystkie badane kopie różnią się m.in. długością zapisu. Przekonuje, że uniemożliwia to uznanie ich za rzetelne kopie tego samego nagrania. Gugulski przekonuje, że nie można zakończyć śledztwa zanim do Polski nie wrócą oryginalne zapisy.

9:00

Ekspert zespołu parlamentarnego dr Grzegorz Szuladziński z firmy Analytical Service Pty Ltd. odtworzył strukturę skrzydła tupolewa na podstawie szacunkowych danych. Na komputerowym modelu pokazał analizę różnego rodzaju zniszczeń strukturalnych.

Program drugiego dnia konferencji

WTOREK, 22 października 2013

09:00


Va. WERYFIKACJA DOKUMENTÓW I ASPEKTY MEDYCZNE -


Zdzisław Gosiewski


09:00 – 09:20


Gregory Szuladziński, - Reverse engineering of Tu-154M wing


09:20 – 09:40


Marcin Gugulski, - Stan zachowania zapisów z rejestratorów danych zabudowanych na Tu-154M nr 101


09:40 – 10:00


Jacek Jabczyński, - Analiza zniszczeń samolotu Tu-154M i weryfikacja ustaleń zawartych w raportach MAK i KBWL na podstawie dostępnych materiałów graficznych


10:00 – 10:15


Przerwa


10:15


Vb. WERYFIKACJA DOKUMENTÓW I ASPEKTY MEDYCZNE - Zdzisław Gosiewski


10:15 – 10:35


Marcin Fudalej, Paweł Krajewski, Bronisław Młodziejowski, Sylwia Tarka - Specyfikacja obrażeń ciał ofiar katastrof lotniczych w Warszawie


10:35 – 10:55


Małgorzata Wassermann, - Dokumentacja medyczna sekcji zwłok śp. Z. Wassermanna wykonanej przez stronę rosyjską, a polskie dokumenty sekcyjne


10:55 – 11:15


Stanisław Zagrodzki, - Weryfikacja oficjalnych raportów ustalających przebieg katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku w oparciu o mapę dyslokacji ciał ofiar oraz analizę dokumentacji sądowo-medycznej i badań toksykologicznych niektórych ciał ofiar


11:15 – 11:30


Przerwa


11:30


VIa. ASPEKTY SOCJOLOGICZNE KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ –


Piotr Gliński


11:30 – 11:50


Tomasz Żukowski, - Polacy o katastrofie smoleńskiej. Zachowania i poglądy – ewolucja – uwarunkowania


11:50 – 12:10


Radosław Sojak, - Spetryfikowane emocje? Próba oszacowania wpływu katastrofy smoleńskiej na preferencje wyborcze Polaków


12:10 – 12:30


Barbara Fedyszak-Radziejowska, - Ingerencje „władzy” w autonomię nauki: instrumenty wpływu i reakcje środowiska naukowego


12:30 – 13:30


Przerwa obiadowa


13:30


VIb. ASPEKTY SOCJOLOGICZNE KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ - Piotr Gliński


13:30 – 13:50


Jacek Kurzępa, - Od kategoryczności przez ambiwalencję do...; o zmienności postaw młodzieży wobec katastrofy smoleńskiej


13:50 – 14:10


Krystyna Lis, - Reakcje tygodników na wybrane wydarzenia związane z katastrofą smoleńską


14:10 - 14:30


Daniel Wicenty, - Katastrofa smoleńska a przemiany na rynku prasowym. Przypadek trzech tygodników „obozu konserwatywnego"


14:30 – 14:45


Przerwa


14:45


VIIa. ZAGADNIENIA PRAWNE KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ - Karol Karski


14:45 – 15:05


Bogdan Gajewski, - Wybrane aspekty badania wypadków lotniczych w Ameryce Północnej


15:05 – 15:25


Piotr Daranowski, - Kilka uwag o formie porozumienia określającego podstawę prawną i tryb badania przyczyn katastrofy smoleńskiej


15:25 – 15:45


Małgorzata Wassermann, - Badanie katastrof komunikacyjnych w postępowaniu karnym, a działania prokuratury w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010 roku


15:45 – 16:00


Przerwa

16:00


VIIb. ZAGADNIENIA PRAWNE KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ - Karol Karski


16:00 – 16:20


Piotr Pszczółkowski, - Prawne aspekty badania katastrofy smoleńskiej


16:20 – 16:40


Maria Szonert-Binienda, - Katastrofa smoleńska w świetle prawa międzynarodowego


16:40 – 17:00


Tadeusz Jasudowicz, - Śledztwo smoleńskie z perspektywy prawa do życia w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka


17:00 – 17:10


Przerwa


17:10 – 19:00


DYSKUSJA GENERALNA - Piotr Gliński

(Odśwież, aby przeczytać najnowsze wiadomości)

Transmisję wideo konferencji można oglądać w Internecie

Pozostało 99% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!