Nad każdą trumną odkrywamy, jak wielką cenę płaci nasza ojczyzna

Wczoraj pożegnaliśmy kolejnych 21 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem

Publikacja: 21.04.2010 04:13

Jerzego Szmajdzińskiego, wicemarszałka Sejmu, pochowano na cmentarzu w warszawskim Wilanowie

Jerzego Szmajdzińskiego, wicemarszałka Sejmu, pochowano na cmentarzu w warszawskim Wilanowie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

– Należał do najlepszych urzędników III RP – tak o szefie prezydenckiej kancelarii Władysławie Stasiaku mówił wczoraj bp Stanisław Budzik, który przewodniczył ceremonii pogrzebowej w warszawskim kościele św. Anny.

– Nasz ból jest ciągle świeży. Gdy pochylamy się nad kolejną trumną, odkrywamy, jak wielką cenę płaci nasza ojczyzna za zwycięstwo prawdy nad kłamstwem – dodawał.

 

 

Władysława Stasiaka żegnali rodzina, przyjaciele, współpracownicy, ministrowie. – Gdy coś było nie tak, pan prezydent wskazywał na ciebie i mówił: „Władku, idź”. Zawsze szedłeś i zawsze byłeś niezawodny – wspominał zmarłego prezydencki minister Andrzej Duda.

Władysława Stasiaka pochowano na wojskowych Powązkach. W noc przed pogrzebem przy jego trumnie wystawionej w kościele św. Anny czuwali warszawianie.

Swoje siły i zdolności oddał dla ojczyzny – tak o Zbigniewie Wassermannie mówił abp Stanisław Dziwisz

Na Jasnej Górze odbył się pogrzeb rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Przybyli na niego ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki oraz ombudsmani z Czech i Słowacji.

– Nie było sprawy, której nasz szef by się nie podjął, nawet wbrew opinii większości i tzw. poprawności politycznej – mówił o Kochanowskim jego zastępca Stanisław Trociuk.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w przesłanym liście przypomniał, że Kochanowski wykazał bezprawność stanu wojennego i wyroków wydawanych na jego podstawie. „Polacy mieli rzecznika, który był dżentelmenem w każdym calu, perfekcjonistą i erudytą, polskim patriotą” – napisał Kaczyński.

Pożegnanie RPO w kaplicy Cudownego Obrazu to wyjątkowe wydarzenie. Na Jasnej Górze odbywają się zazwyczaj msze pogrzebowe zakonników. Pogrzeby osób świeckich odbywają się niezwykle rzadko – np. w 1924 r. żegnano Henryka Sienkiewicza.

Po mszy ciało Janusza Kochanowskiego spoczęło w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Kule.

 

 

Wczoraj odbyły się też pogrzeby dwóch wicemarszałków Sejmu. Krzysztofa Putrę żegnano w Białymstoku. W nabożeństwie wzięły udział tłumy mieszkańców miasta.

– Miał rzadką umiejętność przekonywania ludzi, żeby wspólnie działać – tak Putrę wspominał bp łomżyński Stanisław Stefanek podczas ceremonii w archikatedrze.

– Był urodzonym przywódcą, jednym z tych ludzi, którym Bóg ten dar dał – mówił z kolei Jarosław Kaczyński. – Chciał Polski silnej i godnej. Polski, która liczy się w Europie i świecie i nie musi zapominać o swoich bohaterach. To go zaprowadziło do Katynia. Tak jak inni zginął śmiercią męczeńską – mówił Kaczyński.

Jerzego Szmajdzińskiego pochowano na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie.

– Skupiony na problemach społecznych nie jątrzył i nie ranił – mówił o Szmajdzińskim abp Sławoj Leszek Głódź, który odprawił mszę pogrzebową w katedrze polowej Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Tomasza Mertę, wiceministra kultury, pożegnano w Warszawie salwą honorową.

– Żegnamy cudownego człowieka, osobę o nadzwyczajnej wrażliwości, człowieka walki, ale nie wojny, pewnego swej wiedzy, ale pozbawionego buty – mówił Bogdan Zdrojewski, minister kultury. Merta spoczął na cmentarzu parafii św. Zofii Barat w Warszawie.

Zbigniewa Wassermanna, posła, prawnika, byłego ministra, wspominano w Krakowie. Na mszę pogrzebową, która odbyła się w bazylice Mariackiej, przyszły tłumy. Ci, którzy się nie zmieścili w kościele, ceremonię obejrzeli na telebimie.

– Stajemy przed trumną posła i adwokata, męża i ojca rodziny, który swoje siły i zdolności oddał dla ojczyzny, dla dobra wspólnego – mówił o Zbigniewie Wassermannie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.

 

 

Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbył się pogrzeb Anny Borowskiej i jej wnuka Bartosza. Do Katynia lecieli jako przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Anna Borowska miała 82 lata, w Katyniu straciła ojca. Wymagała opieki w czasie podróży i dlatego poleciała razem z 32-letnim wnukiem, który po raz pierwszy miał się pomodlić nad grobem pradziadka.

– Pani Aniu, tyle razy radosna, tyle razy roześmiana – mówił ks. prałat Witold Andrzejwski, kapelan gorzowskiej Rodziny Katyńskiej. – Uczyłaś nas swoją postawą, że trzeba być wiernym. Dziękuję Ci za to.

 

 

- Katarzyna Doraczyńska z Kancelarii Prezydenta została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

- Poseł PSL Leszek Deptuła spoczął w Mielcu.

- Aleksandra Fedorowicza, tłumacza, pożegnano w Bydgoszczy.

- Pawła Janeczka z BOR, Mariusza Kazanę, dyrektora protokołu dyplomatycznego MSZ, dr. Wojciecha Lubińskiego, prezydenckiego lekarza, Barbarę Mamińską z Kancelarii Prezydenta pochowano na wojskowych Powązkach w Warszawie.

- Ks. Józef Joniec, prezes stowarzyszenia Parafiada, ks. Zdzisław Król z Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, spoczęli w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

- Bożenę Mamontowicz-Łojek, szefową Polskiej Fundacji Katyńskiej, pożegnano na Powązkach.

- Justyna Moniuszko, stewardesa, spoczęła w Białymstoku.

- Pogrzeb Agnieszki Pogródki-Węcławek z BOR odbył się w Górze Kalwarii.

—anie

 

– Należał do najlepszych urzędników III RP – tak o szefie prezydenckiej kancelarii Władysławie Stasiaku mówił wczoraj bp Stanisław Budzik, który przewodniczył ceremonii pogrzebowej w warszawskim kościele św. Anny.

– Nasz ból jest ciągle świeży. Gdy pochylamy się nad kolejną trumną, odkrywamy, jak wielką cenę płaci nasza ojczyzna za zwycięstwo prawdy nad kłamstwem – dodawał.

Pozostało 92% artykułu
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej