[b]Nasza czytelniczka została adoptowana w latach 90., kiedy była małą dziewczynką. – Mam wątpliwości, czy teraz jako osoba już dorosła mogę pomagać swojej adopcyjnej rodzinie (zwłaszcza ojcu i matce) w sprawach sądowych i urzędowych. Czy ktoś z mojej obecnej rodziny może też mnie reprezentować w sądzie?[/b] – pyta czytelniczka. Ma także wątpliwości, czy mogłaby pomagać w ten sposób komuś ze swoich naturalnych krewnych.
Przysposobienie (zwane potocznie adopcją) jest uregulowane w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6BFABF7B82DAD6227C7FA88BEB8C4A01?id=71706]kodeksie rodzinnym i opiekuńczym[/link]. Adoptuje się osoby małoletnie, aby im pomóc, gdy są np. sierotami, gdy porzucili je rodzice albo ojciec i matka nie mają władzy rodzicielskiej.
Art. 121 § 1 tego kodeksu przewiduje, że przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek jak między rodzicami a dziećmi. Adoptowany nabywa też prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Zarazem jednak ustają prawa i obowiązki tej osoby wynikające z pokrewieństwa względem jego naturalnych krewnych. O tych zastrzeżeniach trzeba pamiętać, rozpatrując możliwość bycia pełnomocnikiem przez osobę adoptowaną.
Kwestie te regulują głównie kodeksy postępowania: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=73C84EF4188AF51574E2EE56FC3BD15A?id=133093]administracyjnego[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DC481C85C665F60F1E238B1CC14FA10C?id=70930]cywilnego[/link]. Najprościej wygląda to w sprawach administracyjnych. Art. 33 § 1 k. p. a. przewiduje, że pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że nie ma tu specjalnie żadnych ograniczeń dla osób, które były przez stronę adoptowane (przysposobione). Zgodnie z tymi przepisami naszym pełnomocnikiem może być nawet ktoś zupełnie obcy.
Zasada ta działa także w drugą stronę – nie ma więc przeszkód, aby pełnomocnikiem osoby przysposobionej był ktoś z jego nowej rodziny. Co istotne, takimi pełnomocnikami mogą też być członkowie poprzedniej rodziny. Adoptowany może także być pełnomocnikiem swoich naturalnych krewnych (ze starej rodziny) w postępowaniach administracyjnych.