Nowy operator przyznaje, że dostaje wiele pytań związanych z funkcjonowaniem nowego systemu. Dlatego wydał komunikat. Zapewnia w nim, że ma pełną gotowość operacyjną, 7,5 tys. placówek przygotowanych do dostarczania korespondencji na rzecz sądów powszechnych i prokuratur, a ich lista jest dostępna w interaktywnej wyszukiwarce na stronach www.pgpsa.pl.

Jeśli chodzi o sądy i prokuratury, to nadają one przesyłki w swoich siedzibach, a niektóre w obustronnie uzgodnionych placówkach sieci PGP. Nowi operatorzy zapewniają, że trwają szczegółowe ustalenia, które pozwolą usprawnić system doręczeń i weryfikacji. Nadawcy uzyskają udogodnienia elektroniczne, z których do tej pory nie mogli korzystać. Polska Grupa Pocztowa posiada też system GPS online do nadzoru pracy doręczycieli i kurierów oraz weryfikacji świadczonych usług. Z kolei w placówkach Ruchu, z którymi ma podpisaną umowę, terminale pocztowe będą połączone online z systemem operatorów pocztowych. Dzięki temu informacja o odebraniu listu awizowanego od 1 czerwca 2014 r. trafi do sądu online w czasie rzeczywistym.

Wyjaśnienia te może usuną przynajmniej część obaw o jakość nowych usług, które mają zwłaszcza prawnicy.

– W naszej kancelarii pan z PGP był na razie raz. Od listonosza różni się tylko tym, że ma rejon doręczeń pięciokrotnie większy – mówi adwokat Andrzej Michałowski. – Internet adwokacki pełen jest wprawdzie wizji katastrofy, myślę jednak, że adwokaci sobie poradzą. Chociaż jednoosobowe kancelarie bez sekretariatu będą miały więcej zachodu. Obawiam się jednak, że np. przesyłki awizowane w sklepie rybnym będą zwyczajnie lekceważone i wiele rozpraw z tego powodu się nie odbędzie – dodaje Michałowiski.

Począwszy od 1 stycznia przez najbliższe dwa lata pozwy, wezwania z sądów i prokuratur dostarczają już nie listonosze Poczty Polskiej, ale doręczyciele PGP i jej podwykonawcy. Tylko przesyłki wysłane w zeszłym roku będą przynosić jeszcze listonosze. A jeśli zostawili tzw. awizo, będą do odebrania na poczcie. Po te nadane po 1 stycznia trzeba już będzie iść do nowego operatora.