Reklama

Nowości w mObywatelu i w farmacji. Sejm uchwala deregulację

Nowe przepisy pozwolą na zastosowanie aplikacji mObywatel do zgłoszenia m.in. wypadku drogowego. Uproszczone będą też procedury związane z próbkami leków.

Publikacja: 04.06.2025 20:57

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel

Foto: PAP/Piotr Nowak

Sejm uchwalił we środę dwie ustawy z rządowego pakietu deregulacyjnego. To początek zapowiadanego przez premiera Donalda Tuska obszernego, liczącego ponad 100 ustaw, zestawu nowych przepisów upraszczających prowadzenie działalności gospodarczej.

mObywatel z coraz większymi możliwościami

Nowelizacja ustawy o aplikacji mObywatel i kilku innych ustaw ma usprawnić działanie tej elektronicznej formy kontaktu z urzędami i rozszerzyć możliwości jej zastosowań. Korzysta z niej dziś – według informacji resortu cyfryzacji – około 13,7 mln polskich obywateli. Ten kanał kontaktu z administracją ma być rozszerzony o nowe funkcje. Będzie można z użyciem tej aplikacji np. spisać  oświadczenie uczestników kolizji o zaistniałym wypadku drogowym.

Czytaj więcej

Kolejny ważny dokument w mObywatelu

Nowe przepisy stworzą też podstawy do stworzenia „wirtualnego asystenta” w mObywatelu. Chodzi o odpowiednio zaprogramowane narzędzie, mające formę np. czatu internetowego, udzielające odpowiedzi na zapytania użytkownika. Podobne urządzenia stosuje się już powszechnie na stronach internetowych np. banków, sklepów czy firm usługowych. Taki wirtualny asystent będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję, ale bez wykorzystywania danych osobowych użytkownika.

Nowe przepisy mają też pozwolić systemowi na przechowywanie danych lub dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel niezbędnych do świadczenia usług przez okres wymagany do ich realizacji. Ma to niwelować skutki zagubienia telefonu przez osobę korzystającą z mObywatela poprzez zapewnienie odpowiednich kopii zapasowych.

Reklama
Reklama

Ustawa da też ministrowi cyfryzacji kompetencje w zakresie badań i oceny poprawności świadczenia usług przez podmioty publiczne i niepubliczne. Minister będzie mógł to nie tylko skontrolować, ale i w szybkim trybie zablokować działanie określonej usługi. Ustawa zapewni natychmiastowe wykonanie decyzji ministra, tak, aby możliwa była jak najszybsza reakcja uniemożliwiająca świadczenie usług w sposób nieprawidłowy.

Pomysły na mObywatela także w sprawach zdrowia

Niewykluczone, że przepisy o mObywatelu będą w najbliższym czasie dalej rozszerzane. Do rządu wpłynęły bowiem postulaty społecznego zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski w tej sprawie. Dwa z nich dotyczą zdrowia. Eksperci inicjatywy „SprawdzaMY” chcą, by pacjenci mogli upoważnić wskazaną osobę do dostępu do dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia za pomocą tej aplikacji.

Z kolei do sanepidu można by zgłosić informację o miejscu pobytu podróżnego w celu ułatwienia kontaktu z osobami narażonymi na zarażenie chorobą zakaźną, a także podejrzenie zachorowania na chorobę zakaźną czy nieprzestrzegania obowiązkowej kwarantanny. Pomysł zakłada też zgłoszenie w ten sposób zatrucia pokarmowego po posiłkach w restauracjach.

Próbki leków załatwiane elektronicznie

Także we środę Sejm uchwalił zmianę w prawie farmaceutycznym, obliczoną na ułatwienie współpracy między lekarzami a producentami leków. Nowe przepisy dotyczą lekarzy wnioskujących o przekazanie im bezpłatnej próbki produktu leczniczego w celach reklamowych. Będą mogli to zrobić nie tylko na papierze, ale także w formie elektronicznej.

Rząd argumentował w uzasadnieniu, że elektroniczna forma wnioskowania jest zgodna z celem unijnej dyrektywy 2001/83/WE sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Reklama
Reklama

Sejm uchwalił we środę dwie ustawy z rządowego pakietu deregulacyjnego. To początek zapowiadanego przez premiera Donalda Tuska obszernego, liczącego ponad 100 ustaw, zestawu nowych przepisów upraszczających prowadzenie działalności gospodarczej.

mObywatel z coraz większymi możliwościami

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Prawnicy
Waldemar Żurek zabrał głos. Przestrzegł niektórych polityków
Prawnicy
Wszystkie wyzwania ministra Waldemara Żurka. Czy znajdzie plan B?
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo rodzinne
Wysokość alimentów na dziecko. Ministerstwo wyśle sądom tabelki
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama