Będą rozprawy zdalne w postępowaniach administracyjnych

W postępowaniu administracyjnym pojawią się nowe regulacje dotyczące wyłączenia urzędników, możliwości przeprowadzania zdalnej rozprawy administracyjnej oraz doręczenia do skrytki pocztowej.

Publikacja: 21.10.2022 03:00

Będą rozprawy zdalne w postępowaniach administracyjnych

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Tak wynika z najnowszego projektu nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego przygotowanego przez resort sprawiedliwości. Zakłada on kilkanaście zmian, które jak wynika z uzasadnienia, mają m.in. wzmocnić gwarancje bezstronności poprzez usunięcie niejasności, a także usprawnić procedowanie.

Resort sprawiedliwości chce, aby organ właściwy miejscowo w dniu wszczęcia postępowania pozostawał właściwy w sprawie aż do jego zakończenia ostateczną decyzją lub postanowieniem, chociażby jej podstawy zmieniły się w toku. Modyfikacji ma ulec także regulacja dotycząca wyłączenia urzędnika. Po zmianie czynności dokonane przez pracownika podlegającego wyłączeniu mają do czasu ujawnienia okoliczności, które je powodują, oraz wyznaczenia innego pracownika do prowadzenia sprawy pozostawać w mocy. W zakresie niezbędnym do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy organ będzie mógł jednak ponowić czynności podjęte przez wyłączonego pracownika, w tym zmienić, uzupełnić lub uchylić wydane w sprawie postanowienia. Czynności dokonane przez wyłączonego pracownika z naruszeniem przepisu, który ogranicza jego czynności tylko do tych niecierpiących zwłoki ze względu na interes społeczny lub ważny interes stron (art. 24 par. 4 k.p.a), będą zaś pozostawać w mocy, jeżeli naruszenie to nie będzie wpływało na rozstrzygnięcie sprawy. Ewentualnie, gdy ich ponowienie przez pracownika niepodlegającego wyłączeniu nie mogłoby prowadzić do odmiennych ustaleń.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne