Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.07.2025 23:22 Publikacja: 20.10.2022 12:36
Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz
Obarczone jest ono wieloma wadami. Jest nieefektywne i w zgodnej opinii społecznej nie realizuje poprawnie swojej podstawowej funkcji jaką jest ochrona praw obywateli przed władzą. Obecnie nie jest dobry czas na gruntowne reformy, ale na dziś, od razu należy zmienić przepisy dotyczące podejmowania uchwał.
Delikatnie nazywając, mało racjonalny był pomysł, żeby sądownictwo administracyjne było dwuinstancyjne, ale hybrydowe. W którym NSA ma spełniać zarówno funkcję sądu odwoławczego, czyli kontrolującym zgodność z prawem orzeczeń wydawanych przez WSA i przez niego samego. Tak naprawdę jest to zadanie niewykonalne. Wobec takiej wadliwej konstrukcji sądownictwa, dla w miarę poprawnego jego funkcjonowania i nie krzywdzenia całych grup obywateli, niezwykle ważna staje się rola uchwałodawcza NSA, która uregulowana jest w art. 15 i art. 187 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Bardzo nieefektywne są obecnie funkcjonujące mechanizmy reagujące zarówno na rozbieżność orzeczniczą jak i na orzeczenia prawomocne budzące poważne wątpliwości, co do ich zgodności z prawem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Prawodawca wprowadza kolejne zakazy dotyczące wyrobów tytoniowych. Ale skoro nikotyna jest szkodliwa, to dlaczeg...
Od czasu gruntownej transformacji rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej” minęło już kilka lat, a dziś...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas