Marek Isański

Marek Isański: Inaczej o wyroku NSA w sprawie „wyborów kopertowych”

NSA wyrokiem III OSK 4524/21 z dnia 28.06.2024r. potwierdził, że decyzja Premiera Morawieckiego z kwietnia 2020r. zlecająca przeprowadzenie wyborów kopertowych Poczcie Polskiej wydana została z rażącym naruszeniem prawa. Warto przekazać na tej bazie kilka refleksji o tym jakie zbudowaliśmy państwo, których do tej pory zabrakło.

Marek Isański: Ulga mieszkaniowa ulgą podatkową? To nieporozumienie

Zupełnie błędne jest przekonanie, że tzw. ulga mieszkaniowa jest ulgą podatkową, czyli jakimś prezentem dla obywateli od władzy. W rzeczywistości jest ona efektem/skutkiem uchwalenia nieracjonalnych przepisów podatkowych dotyczących zamiany mieszkań przez zwykłych obywateli.

Isański: Dlaczego takie „prawo” nie zostało zaskarżone nigdy do TK

Państwo w dziedzinie uchwalania przepisów podatkowych ma duży zakres swobody. Szczególnie dotyczących podmiotów gospodarczych, bo za pomocą podatków realizowane są cele polityczne większości parlamentarnej. Jednak w stosunku zwykłych obywateli zapędy MF (autora większości projektów ustaw) mocno ogranicza konieczność respektowania konstytucyjnych praw takich jak ochrona prawo własności, czy równość wobec prawa. Zdumienie więc budzi jak niemądre uchwalono przepisy o opodatkowaniu podatkiem dochodowym sprzedaży papierów wartościowych nabytych w spadku lub darowiźnie, a jeszcze większe zdumienie budzi to jak zostały one znowelizowane.

Isański: Dlaczego premier Tusk nie przyznał renty specjalnej Markowi Kubali?

To, że odszkodowania za szkody wyrządzone przez organy państwa nie są wypłacane, zakłamuje rzeczywistość. Odszkodowania nie są wypłacane dlatego, że ich uzyskanie jest w Rzeczpospolitej Polsce niemal niemożliwe.

Marek Isański: NSA wreszcie napisał w wyroku prawdę o sobie

Właśnie ukazało się uzasadnienie wyroku NSA II FSK 559/21 z 07.05.2024r. w którym NSA po raz kolejny oddalił skargę kasacyjną w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności z powodu rażącego naruszenia prawa w decyzji w sprawie „ofiary ulgi meldunkowej”. Fundacja Praw Podatnika przyzwyczaiła się już dawno do tego, że wydaje on błędne wyroki, w szczególności w sprawach podatkowych dotyczących zwykłych obywateli. Jednak ten zasługuje na szczególną uwagę. NSA wreszcie napisał wprost czemu nie naruszają rażąco prawa te decyzje, pomimo tego że w sposób oczywisty powodują okradanie obywatela przez własne państwo.

Isański: Dlaczego sprawy podatkowe zwykłych obywateli są zbyt trudne dla NSA

Zarówno dla zwykłych obywateli i dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą „podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej – art. 6 Ordynacji podatkowej. Jednak zupełnie czym innych jest on dla podmiotów prowadzących działalność a czym innym dla obywatela. Szkoda, że tak rzadko zauważa to NSA.

Marek Isański: Pozbawianie obywateli prawa do sądu w sprawach podatkowych

Bardzo modne ostatnio określenie – „kradzież zgodna z procedurami”, to znak firmowy nie tylko poprzedniej ekipy wykorzystującej publiczne pieniądze do partyjnych i pewnie też prywatnych celów. Takie zjawisko w RP jest powszechne i świadczy o słabości państwa. Jak wiele innych patologii swój początek wzięło z …. sądu administracyjnego. NSA bowiem od lat, ostatnio 04.06.2024 r. w wyroku II FSK 1130/21, pozwala „zgodnie z procedurami” na okradanie zwykłych obywateli przez fiskusa poprzez pozbawienie ich prawa do sądu.

Marek Isański: Prezes NSA od kilku miesięcy zwleka ze skierowaniem wniosku do TK

Po prawie 6 latach Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię P. umorzył, z uwagi na …. nieprecyzyjnie sformułowane pytanie sądu karnego, postępowanie i nie wydał wyroku w sprawie dotyczącej masowego nakładania podatku dochodowego bez uzyskania dochodu (sygn. akt P 1/19). Żaden jednak organ państwa, nie może mieć wątpliwości co do tego, że przepisy nakładające taki podatek są niezgodne z Konstytucją, bo autor przepisów – Sejm RP – potwierdził ich niezgodność w swoim stanowisku do TK w tej sprawie. Jedynym przewidzianym w Konstytucji rozwiązaniem jest wniosek Prezes NSA do TK o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją tych przepisów, który – wg wiedzy Fundacji Praw Podatnika - nawet nie jest przygotowywany. To, czy obecny tzw. TK wyda wyrok, jest bez znaczenia. Ważne dla obywateli jest to, jakie stanowisko przedstawi Sejm i Prokurator Generalny.

Marek Isański: NSA świadomie zachęca fiskusa do okradania zwykłych obywateli

Statystycznie ponad 80% obywateli nie kwestionuje decyzji podatkowych, które każą zapłacić im wyższy podatek niż samodzielnie zadeklarowali. Niezwykle niska jakość przepisów podatkowych skutkuje zaś licznymi błędami administracji, a nawet orzeczniczymi.

Kazus Szmydta. Wypadek przy pracy sądownictwa administracyjnego czy pytanie o jego sens?

Polska mogłaby być lepszym krajem. Może to się stać tylko wtedy, gdy całe NSA zrozumie że ma być, idąc za słowami Profesor Ewy Łętowskiej, tarczą dla obywatela przed mieczem władzy. A sprawa Szmydta to czarna kartka dla tego sądu.