Reklama
Rozwiń

Udział w procesie nie dla magistrów prawa

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie ocenia poselski projekt zmian w procedurze cywilnej. Posłowie chcą pozwolić magistrom prawa na występowanie w procesach cywilnych i administracyjnych

Publikacja: 11.08.2009 07:57

Udział w procesie nie dla magistrów prawa

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W specjalnej uchwale bardzo krytycznie odniosła się do tej propozycji.

Z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie wystąpiła komisja "Przyjazne państwo". Podpisała się pod projektem ustawy opracowanym przez Stowarzyszenie Doradców Prawnych. Oprócz SDP występowały o to także Parlament Studentów RP i Niezależne Zrzeszenie Studentów.

[b]Zgodnie z projektem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych (poza rodzinnymi i opiekuńczymi ze względu na ich społeczną wrażliwość) mogliby być magistrowie prawa. Musieliby jednak mieć polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone przy tym szkody[/b].

Rada mówi „nie” temu pomysłowi. – Doprowadzi to do pogorszenia standardu usług prawnych oraz podważy zaufanie do wymiaru sprawiedliwości – twierdzą sędziowie. Argumentują, że dopuszczenie do reprezentowania stron w postępowaniu sądowym przez absolwentów wydziałów prawa, którzy mają jedynie wiedzę teoretyczną, stwarza poważne zagrożenie dla interesów obywateli.

Samo wykupienie polisy OC tego nie zmieni. Rada podkreśla, że proponowane zmiany nie stawiają potencjalnym pełnomocnikom żadnych wymogów w zakresie etyki czy obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, co stwarza pole do nadużyć.

W uzasadnieniu podjętej uchwały sędziowie przypominają, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym i ma obowiązek zapewnienia obywatelom pomocy prawnej o jak najwyższym standardzie. "Nie bez przyczyny w art. 17 konstytucji wyróżnia się zawody zaufania publicznego, do których m.in. zalicza się adwokatów i radców prawnych" – przywołują sędziowie.

Na tym jednak nie koniec. Rada wytyka też ustawodawcy zbyt częste zmiany w kodyfikacjach cywilnych i brak koordynacji w pracach nad nimi.

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/08/10/magister-nie-powinien-byc-pelnomocnikiem/] Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono