Kiedy sądy badają zdrowie psychiczne podsądnych

Po badanie stanu zdrowia psychicznego – takiego jak w przypadku procesu prezesa PiS i byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka – należy sięgać wyjątkowo ostrożnie. Częściej zdarza się to w sprawach karnych, a w procesach cywilnych niemal w ostateczności.

Publikacja: 24.06.2011 21:26

W sprawie karnej chodzi o ustalenie tzw. niepoczytalności oskarżonego. Nie popełnia bowiem przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej czy upośledzenia umysłowego nie mógł rozpoznać znaczenia czynu lub pokierować postępowaniem (art. 31 kodeksu karnego).

W tym celu sąd (w śledztwie prokurator) powołuje co najmniej dwóch psychiatrów, a opinia lekarzy powinna dotyczyć zarówno poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia czynu, jak i aktualnego (w czasie procesu) stanu zdrowia oraz zdolności do udziału w procesie (art. 202 k.p.k.).

Ustalenie aktualnej psychicznej kondycji oskarżonego może mieć znaczenie dla oceny, czy jest on w stanie w pełni bronić się w sądzie, choć w drobnej sprawie, np. o zniesławienie, gdy ma adwokata, taka "łaskawość" sądu wydaje się niedźwiedzią przysługą.

– Postanowienie o skierowaniu na badanie powinno być wydawane bardzo ostrożnie, muszą przemawiać za tym uzasadnione podstawy – wskazuje prof. Stanisław Waltoś, znany karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Łatwo bowiem przyczepić podsądnemu "łatkę psychiatryczną", która przylgnie do niego niezależnie od opinii lekarzy.

W typowych sprawach cywilnych, w tym o ochronę dóbr osobistych (podobnych do spraw karnych o zniesławienie), sądy praktycznie po opinie psychiatrów nie sięgają. A jeśli mają wątpliwości co do sprawności intelektualnej podsądnego, doradzają mu skorzystanie z adwokata z urzędu.

Są natomiast sprawy cywilne, w których biegli psychiatrzy odgrywają znaczną rolę. Zgodnie z art. 82 k.c. nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Na tej podstawie np. kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu, a sąd zgody na zawarcie małżeństwa. Na tej podstawie odwoływane są też darowizny i unieważniane testamenty.

Obowiązkowo osoba, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, musi być zbadana przez biegłego psychiatrę i psychologa (art. 553 k.c).

Sprawy rodzinne nie mają szczególnych w tym względzie rygorów, ale w praktyce przy walce o dzieci sądy często kierują rodzica na psychiatryczne badania, choć – zdaniem prawników – zwykle mogłyby spór rozstrzygnąć bez tego.

Dodajmy, że kwestie psychiatryczne zwykle objęte są tajnością rozprawy, a rozpowszechnianie takich informacji jest przestępstwem.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem