Reklama
Rozwiń

Sąd: chwastobójczy Roundup odpowiedzialny za raka, Bayer ma zapłacić 80 mln dolarów odszkodowania

Sąd federalny w San Francisco (USA) uznał, że koncern Bayer ponosi odpowiedzialność za rozwój choroby nowotworowej u 70-letniego Edwina Hardemana. Niemiecki koncern ma mu wypłacić 80 milionów dolarów odszkodowania.

Publikacja: 28.03.2019 13:09

Sąd: chwastobójczy Roundup odpowiedzialny za raka, Bayer ma zapłacić 80 mln dolarów odszkodowania

Foto: Adobe Stock

dgk, dw

Bayer nie zgadza się z oceną amerykańskiego sądu i chce złożyć apelację - informuje Deutsche Welle.

Chodzi o zawierający glifosat herbicyd Roundup produkowany przez należący do koncernu Bayer Monsanto. Zdaniem ławy przysięgłych środek znacznie przyczynił się do pojawienia się choroby nowotworowej u 70-letniego Edwina Hardemana z Kalifornii.

Monsanto sprzedaje Roundup od ponad 40 lat na całym świecie (także w Polsce) i zapewnia, że ten środek, stosowany w odpowiedni sposób, jest niegroźny dla zdrowia. Skarżący uważa jednak, że firma zataja informacje dotyczące szkodliwości środka.

Według Deutsche Welle, sprawa ma dla koncernu Bayer ogromne znaczenie, ponieważ została uznana za modelową („bellwether case"). Oznacza to, że stanowi test dla innych tego typu przypadków. Tylko przed sądem w San Francisco może być ponad 760 podobnych spraw. Siedem procesów ma ruszyć w tym roku.

Fala oskarżeń wobec koncernu Bayer z Leverkusen pojawiła się po tym, gdy w sierpniu 2018 roku ława przysięgłych z Kalifornii w innym procesie przyznała choremu na raka Dewayne'owi Johnsonowi zadośćuczynienie i odszkodowanie w wysokości 289 milionów dolarów. Kwotę tę potem zmniejszono do 78 milionów dolarów, jednak treść wyroku nie została zmieniona. Koncern także wtedy złożył apelację.

Z powodu glifosatu do końca stycznia 2019 r. w USA wpłynęły pozwy od 11 200 osób.

Czy glifosat  ma działanie rakotwórcze? Wciąż nie ma co do tego pewności. Jak informuje  Deutsche Welle, Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) oraz odpowiednie instytucje w UE doszły do wniosku, że glifosat nie wywołuje raka. Stanowisko to jest sprzeczne z oceną Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), działającej w strukturach Światowej Organizacji Zdrowia. Trzy lata temu uznała ona, że glifosat „prawdopodobnie wywołuje nowotwory u ludzi".

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono