Na taki problem prawny w jednym z ostatnich wystąpień do Ministra Sprawiedliwości uwagę zwraca Rzecznik Praw Obywatelskich.
Chodzi o to, że w strona lub jej przedstawiciel, która wniosła zażalenie np. na umorzenie postępowania przygotowawczego, a chce przed posiedzeniem sądu wykonać fotokopie akt za pomocą aparatu fotograficznego, które zgodnie z art. 306 par. Ib kodeksu postępowania karnego ma prawo przejrzeć, powinna wystąpić do prowadzącego postępowanie przygotowawcze o wyrażenie na to zgody.
Zdaniem RPO obecny stan prawny w sposób oczywisty rodzi negatywne konsekwencje dla pokrzywdzonego, który wniósł zażalenie na postanowienia o odmowie wszczęcia bądź umorzenie postępowania przygotowawczego. W ocenie Rzecznika, trudno znaleźć argumenty w postaci tego, iż w takiej sytuacji wyrażenie zgody przez prowadzącego postępowanie przygotowawcze jest niezbędne.
- Skoro prokurator wykonał wszelkie czynności, które uznał za konieczne i wydał decyzję o umorzeniu postępowania przygotowawczego, limitowanie możliwości sporządzenia fotografii (sporządzenia odpisu, kserokopii) akt postępowania przesłanych wraz z zażaleniem do sądu przez podmiot, który zainicjował postępowanie odwoławcze, wydaje się całkowicie nieuzasadnione – zauważa w wystąpieniu Stanisław Trociuk, zastępca RPO.
W związku z tym RPO zwrócił się z prośbą o nowelizację art. 306 par. Ib k.p.k. w taki sposób umożliwiający uprawnionym do złożenia zażalenia, po przesłaniu akt postępowania przygotowawczego do sądu wraz z zażaleniem, sporządzania odpisów i kserokopii całości akt w tym akt postępowania przygotowawczego, bez potrzeby uzyskiwania osobnej zgody prowadzącego postępowanie przygotowawczego.