Odszkodowanie za wydanie orzeczenia przez sąd - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał nie dopatrzył się niekonstytucyjności w tym, że tylko oczywista lub rażąca obraza prawa w wyroku skutkuje obowiązkiem zapłaty przez państwo odszkodowania.

Publikacja: 28.10.2015 07:14

Odszkodowanie za wydanie orzeczenia przez sąd - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Foto: 123RF

Chodzi o art. 417

1

§ 2 kodeksu cywilnego, który stanowi, że w razie wyrządzenia szkody poprzez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji poszkodowany może żądać jej naprawienia po stwierdzeniu niezgodności wyroku z prawem. Stwierdza ją Sąd Najwyższy, rozpatrując skargę kasacyjną bądź stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Efektywność tej drugiej procedury jest mizerna. W zeszłym roku na 285 uwzględniono tylko pięć przypadków.

– To wszystko przez wąską wykładnię SN, która dopuszcza zasądzenie odszkodowania tylko w razie oczywistego lub rażącego naruszenia prawa w wyroku – mówił mec. Jacek Bąbka, pełnomocnik Aleksandra B., poszkodowanego orzeczeniem sądu w sprawie pracowniczej. Sądy cywilne odmówiły mu zapłaty 2,5 tys. zł odszkodowania za ściągnięcie z jego wynagrodzenia tej kwoty na podstawie niezgodnego z prawem wyroku.

– Ta wąska wykładnia SN sprawia, że prawo do odszkodowania za delikty sądowe jest fasadowe, w efekcie Polska często przegrywa takie sprawy w Strasburgu, a powinny się one kończyć w Polsce. Nie chodzi mi o to, by za każdy nietrafny wyrok należało się odszkodowanie, ale tylko za te, które naruszyły konstytucyjne prawa, w tym prawo własności (art. 77) – mówił.

Trybunału jednak nie przekonał.

– Bezprawność w rozumieniu art. 77 konstytucji ma węższy i samodzielny zakres i jest ona proporcjonalna do założonego celu, a więc naprawiania rażących potknięć sądów – powiedział w uzasadnieniu wyroku Stanisław Rymar, sędzia sprawozdawca. – Nie można, oceniając te przepisy, abstrahować od zasady zaufania do państwa, a nadmierne uwikłanie sądów powszechnych w sprawy odszkodowawcze podważałoby autorytet władzy sądowniczej. Podniesiona poprzeczka ma chronić stabilność wyroków i powagę sądów.

Sygnatura akt SK 9/13

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem