Kto, kiedy i na jakich zasadach może głosować za granicą? Gdzie zostały utworzone obwody głosowania? Jak za granicą zostać wpisanym do spisu wyborców lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania? Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała poradnik dla polskich obywateli, którzy przebywają poza granicami kraju, a chcieliby wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się w niedzielę 13 października 2019 r.
I tu ważna informacja: o obu Amerykach wybory odbędą się w sobotę 12 października 2019 r. Dlaczego? O tym niżej.
Kto może zagłosować za granicą?
Prawo wybierania w obwodzie utworzonym za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu ma obywatel polski, który w dniu głosowania ma ukończone 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych ani ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został też pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Do urny tylko osobiście
Wyborcy przebywający czasowo za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Gdzie? W jednym z 320 obwodów wyborczych utworzonych na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z 12 września 2019 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1767). Załącznik do rozporządzenia to wykaz tych obwodów wraz z ich numerami i adresami siedzib obwodowych komisji wyborczych. W wielu krajach utworzono więcej niż jeden obwód wyborczy, a w USA jest ich kilkadziesiąt.
Jak zostać wpisanym do spisu wyborców?
Ponieważ konsul nie prowadzi stałego rejestru wyborców, osoby zamierzające wziąć udział w wyborach powinny zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula.