Utworzenie jednostki pomocniczej wiąże się z przekazaniem kompetencji

W statucie jednostki pomocniczej gminy trzeba wskazać m.in. zakres zadań przekazywanych jej przez gminę. Zadania te powinny być uregulowane w wyczerpujący sposób.

Publikacja: 21.10.2019 16:15

Utworzenie jednostki pomocniczej wiąże się z przekazaniem kompetencji

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Osoba, której uprawnienie zostało naruszone uchwałą rady dzielnicy, chce zaskarżyć tę uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy można zaskarżyć uchwałę rady dzielnicy?

W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że przysługuje takie uprawnienie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze (np. sołectwa, dzielnice). Organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa się odrębnym statutem, w którym należy wskazać m.in. zadania organów tej jednostki oraz zakres zadań przekazywanych tej jednostce przez gminę i sposób ich realizacji (por. art. 35 ust. 1 i 3 u.s.g.). Organem uchwałodawczym w dzielnicy jest rada, a organem wykonawczym zarząd, na czele którego stoi przewodniczący (art. 37 ust. 1-2 u.s.g.).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego