Zgodnie z oficjalnym komunikatem Ministerstwa Kultury przyczyną odwołania Magdaleny Sroki, szefowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, było naruszenie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa w związku z listem dyrektor do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Filmowych (Motion Picture Association of America) w USA. Zarzuty sprowadzają się do tego, że pismo podpisane przez szefową PISF zostało ponoć napisane niepoprawną angielszczyzną. Zdaniem resortu kultury naraża to na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej.
Zaskakująca jest podstawa prawna odwołania szefowej PISF. W oficjalnym stanowisku resort przywołuje art. 14 ust. 6 ustawy o kinematografii, który mówi o negatywnej opinii Rady Instytutu do sprawozdania finansowego. Taka podstawa odwołania jest jednak chybiona, bo Rada zaakceptowała ostatnie sprawozdanie finansowe PISF, a następne będzie dopiero w czerwcu.
– PISF jest instytucją publiczną i to nie pierwszy raz w historii Instytutu, gdy minister kultury próbuje odwołać jego dyrektora – mówi Jacek Bromski, przewodniczący Rady PISF. – Rozumiemy, że zarzuty wobec dyrektor Sroki są poważne, ale tryb jej odwołania jest niezgodny z ustawą o kinematografii. A musimy trzymać się w tym zakresie prawa.
Dyrektor z powołania
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o kinematografii dyrektora Instytutu powołuje minister po przeprowadzeniu konkursu. Z kolei art. 14 ust 6 tej ustawy przewiduje zamknięty katalog przypadków, gdy dyrektor PISF może zostać odwołany przed upływem 5-letniej kadencji. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku działania z naruszeniem prawa, zrzeczenia się funkcji, choroby uniemożliwiającej sprawowanie funkcji, skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, niezatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Instytutu i wskazanej w oświadczeniu ministra kultury negatywnej opinii Rady do sprawozdania finansowego Instytutu.
Co ważne, ustawa o kinematografii wyraźnie wyklucza stosowanie do dyrektora PISF art. 70 kodeksu pracy, który przewiduje możliwość natychmiastowego odwołania z piastowanej funkcji pracownika zatrudnionego na podstawie powołania.