Jakie są perspektywy sektora bankowego w 2013 roku?
Będzie to w dużym stopniu efekt koniunktury. Wydaje się, że pierwsze półrocze będzie trudniejsze, choć część klientów pozyskanych przez banki w czwartym kwartale 2012 roku będzie podpisywać umowy w pierwszych miesiącach 2013, np. kredyty w ramach kończącego się programu „Rodzina na Swoim". Natomiast druga połowa roku powinna być lepsza z punktu widzenia poprawy sytuacji gospodarczej.
Jaki może być zysk sektora w 2013 roku?
Jeśli by się udało uzyskać podobne wyniki jak w mijającym roku, to biorąc pod uwagę warunki rynkowe byłby to bardzo dobry rezultat. Oczywiście nie bez wpływu będzie również sytuacja gospodarcza krajów Unii Europejskiej, w których spodziewany jest niski poziom wzrostu PKB, a w niektórych recesja. Ale jeśli chodzi o banki europejskie, to ich sytuacja jest lepsza niż w poprzednich latach, zarówno pod względem kapitałowym jak i płynnościowym, choć oczywiście sytuacja nadal jest wrażliwa, bo wynika to z zaangażowania banków w papiery rządowe poszczególnych krajów uznanych za bardziej ryzykowne od innych.
Stad większość instytucji międzynarodowych jak i polskich banków będzie poszukiwała finansowania na rynku lokalnym. Dlatego należy promować systematyczne oszczędzanie, jak i rozwijać rynek bankowych instrumentów dłużnych, tak aby banki posiadały środki na akcję kredytową. Kończymy prace nad rekomendacjami odnośnie bankowych instrumentów dłużnych i do końca stycznia zaprezentujemy dokumenty dotyczące sekurytyzacji, listów zastawnych oraz obligacji własnych. Część tych rozwiązań zależy od decyzji KNF, ale o niektórych decyduje NBP, a część wymaga zmian ustawowych. Wydaje się jednak, że wszystkie strony zdają sobie sprawę z tego, że kwestia zapewnienia długoterminowego i stabilnego finansowania jest ważna i nie da się kontynuować dalszego stabilnego rozwoju polskich banków bez rozwinięcia rynku bankowych instrumentów dłużnych.